Co dalej z tym rynkiem?

Niczym bumerang powraca temat strategii rozwoju rynku kapitałowego. Wczoraj m.in. na ten temat dyskutowano podczas konferencji „Rynek kapitałowy w Polsce – kapitał dla gospodarki", której patronem medialnym był „Parkiet".

Aktualizacja: 11.02.2017 11:13 Publikacja: 08.10.2013 06:00

Co dalej z tym rynkiem?

Foto: GG Parkiet

– Musimy się zastanowić, jak dalej rozwijać rynek kapitałowy. Przy tworzeniu strategii należy mocny nacisk położyć m.in. na edukację. Jak pokazała debata w sprawie OFE, wciąż wiele osób nie rozumie, że rynek jest przede wszystkim źródłem kapitału dla przedsiębiorstw – mówił Paweł Tamborski, wiceminister Skarbu Państwa. Podkreślał to także Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

– Rynek kapitałowy służy finansowaniu gospodarki. Trzeba stworzyć jak najlepsze warunki do jego rozwoju  To właśnie rynek dostarcza kapitału na rozwój, także inwestorom prywatnym. Jest źródłem budowania kapitałów własnych, ma szczególnie ważne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz firm innowacyjnych, wprowadzających nowe technologie w sytuacji, gdy istnieją ograniczone możliwości korzystania chociażby z kredytów bankowych – mówił. Adam Maciejewski, prezes warszawskiej giełdy, i podkreślał, że bez strategii niemożliwe jest stworzenie w Warszawie centrum kapitałowego regionu.

– Chcąc to osiągnąć, musimy stwarzać właściwe warunki regulacyjne. Trzeba rozwijać wszystkie aspekty związane z funkcjonowaniem rynku kapitałowego – mówił. Uczestnicy dyskusji niemal jednogłośnie podkreślali bowiem, że w tym momencie Warszawa nie jest centrum finansowym naszej części Europy, mimo że na giełdzie notowanych jest ponad 400 spółek, których łączna kapitalizacja sięga około 823 mld zł.

– Jesteśmy rynkiem średniej wielkości. Bezwzględnie potrzebna jest strategia rynku, bo bez niej nie jesteśmy w stanie się rozwijać. Politycy niestety nie mają świadomości, jak wiele będzie zależało w przyszłości od rynku finansowego. Owszem, mamy potencjał do rozwoju, ale mam wrażenie, że ostatnie działania raczej oddalają nas aniżeli przybliżają do tego centrum finansowego – mówił Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Również Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, podkreślała, że owszem Warszawa nie jest centrum finansowym, ale ma warunki, żeby nim się stać. – Ciągle mamy potencjał do wzrostu organicznego – mówiła.

Optymizmu tego nie podzielał Grzegorz Chłopek, prezes ING PTE. – Nie da się budować centrum finansowego, jeśli kapitału będzie coraz mniej – mówił. Chłopek podkreślał, że wpływ na to ma reforma OFE. – Jesteśmy na najlepszej drodze do nacjonalizacji części spółek. W takiej sytuacji ciężko będzie przyciągnąć na nasz rynek zagraniczne firmy – mówił.

Gospodarka krajowa
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka krajowa
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Gospodarka krajowa
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa
Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat