W maju OECD prognozowała, że polski PKB wzrośnie o 0,8 proc. w tym roku i 2,2 proc. w przyszłym.
OECD zaleca rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych około połowy 2014 r. Prognozuje ona, że w 2015 r. deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 3,1 proc. PKB. Organizacja zwraca uwagę, że w 2015 r. będzie przestrzeń do szybszej konsolidacji finansów publicznych.
OECD obniżyła natomiast swoją prognozę globalnego wzrostu na bieżący i przyszły rok, gdyż spodziewa się spowolnienia w krajach zaliczanych do kategorii emerging markets, między innymi w Indiach i w Brazylii. Światowa gospodarka w tym roku ma się rozwijać w tempie 2,7 proc. i 3,6 proc. w przyszłym roku, zamiast odpowiednio 3,1 proc. i 4 proc. prognozowanych w maju – przewiduje organizacja w półrocznym raporcie.
– Większość gospodarek wschodzących przeżywa kłopoty, a to oznacza , że nie będą mogły rozwijać się tak szybko jak dotychczas. A przywykliśmy, że w złych czasach właśnie one były ważnym czynnikiem globalnego wzrostu – powiedział Pier Carlo Padoan, główny ekonomista OECD. Dla Indii organizacja przewiduje wzrost PKB o 3,4 proc. w tym roku i o 5,1 proc. w przyszłym, zamiast odpowiednio 5,7 proc. i 6,6 proc. Prognozę dla Brazylii OECD obniżyła do 2,5 proc. i 2,2 proc. z 2,9 proc. i 3,5 proc. przewidywanych w maju.
Obniżenie prognoz wskazuje, jak trudna jest sytuacja globalnej gospodarki pięć lat po bankructwie Lehman Brothers. Wprawdzie strefa euro wyszła z recesji, ale OECD uważa, że EBC powinien bardziej złagodzić politykę pieniężną.