Płace wrosły nadspodziewanie mocno

W marcu przeciętna płaca w firmach była o 4,9 proc. wyższa niż rok wcześniej – podał GUS. Rynek oczekiwał wzrostu o 3,4 proc.

Aktualizacja: 17.04.2015 16:11 Publikacja: 17.04.2015 15:14

Płace wrosły nadspodziewanie mocno

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Hawalej gh Grzegorz Hawalej

W ubiegłym miesiącu a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 4,9 proc. niż w marcu 2014 r. i wyniosło 4214,14 zł – podał GUS w komunikacie. W lutym roczny wzrost wyniósł 3,2 proc.

Ekonomiście spodziewali się przyspieszenia w dynamice płace, ale nie aż takiego. Średnia oczekiwań rynkowych wynosiła bowiem 3,4 proc. wzrostu wynagrodzeń.

Silne przyspieszenie wzrostu płac w marcu jest dużym zaskoczeniem zważywszy na utrzymującą się deflację i wysoką ubiegłoroczną bazę – komentuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska. - Oznacza to, że przyczyną znaczącego zwiększenia dynamiki wynagrodzeń w marcu br. były najprawdopodobniej większe niż przed rokiem wypłaty zmiennych składników wynagrodzenia w branżach należących do przetwórstwa przemysłowego i w dziale "górnictwo i kopalnictwo" – zauważa.

Nie zmienia to jednak faktu, że w ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w marcu o 6,5 proc., (czyli najszybciej od lipca 2008 r.) wobec 5,0 proc. w lutym.- Realne płace rosną w tempie przedkryzysowym!. Ale oczekujemy, że w kwietniu nominalny wzrost wyraźnie spowolni – ostrzega Borowski.

Podobnie uważa Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku. - Nie podejrzewamy, aby marcowe przyspieszenie było oznaką generalnego wzrostu dynamiki płac, tylko raczej efektów jednorazowych. Wprawdzie na rynku pracy w Polsce trwa ożywienie, jednak dotychczasowe wskaźniki koniunktury gospodarczej (np. NBP) nie wskazywały na nasilanie presji płacowej. W  warunkach deflacji skłonność firm do podwyższania płac jest ograniczona – mówi. Jego zdaniem w przyszłych miesiącach dynamika wynagrodzeń powróci do wcześniejszych poziomów, czyli ok. 3,0-3,5 proc.

Za to zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,1 pkt. proc. mniej niż prognozy. W marcu – jak podaje GUS - przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5575,6 tys. osób i było wyższe o 1,1 proc. rok do roku. W lutym wzrost wyniósł także 1,1 proc. - Nowe etaty powstają, i powstawać będą, w związku z wyczerpującymi się mocami produkcyjnymi firm oraz uruchamianymi inwestycjami – uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe