Sternicy polityki pieniężnej podsumowali swój rejs

Nawet gwałtowne osłabienie złotego w 2008 r. nie podkopało zaufania do tej waluty, nie doprowadziło do dolaryzacji. W kraju o takiej historii i doświadczeniach inflacyjnych, jak Polska, to jest najlepszy dowód na sukces polityki pieniężnej ostatnich kilkunastu lat – powiedział prezes NBP Marek Belka podsumowując działalność ustępującej Rady Polityki Pieniężnej.

Publikacja: 15.12.2015 13:56

Kadencje ośmiu spośród dziesięciu członków tego gremium kończą się w styczniu bądź lutym. We wtorek w NBP odbyło się podsumowanie sześciu lat pracy RPP w obecnym składzie.

Celem RPP jest utrzymywanie rocznej inflacji na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnymi odchyleniami o 1 pkt proc. w obie strony. W latach 2010-2015 inflacja przez większość czasu utrzymywała się poza tym pasmem. Ale średnio wynosiła 1,8 proc., w porównaniu do 2,8 proc. w poprzednich sześciu latach.

- Inflacja odchylała się od celu, a nie w sposób systematyczny, tylko raz w jedną, a raz w drugą stronę – powiedział Belka, tłumacząc, że było to w dużej mierze podyktowane wahaniami cen surowców, czyli czynnikiem będącym poza wpływem RPP. Inflacja bazowa, nie obejmująca cen energii i żywności, wynosiła w minionych sześciu latach średnio 1,4 proc., o 0,1 pkt proc. mniej, niż w poprzedniej kadencji Rady.

- RPP realizowała strategię celu inflacyjnego w sposób elastyczny, czyli umożliwiający równoczesne wspieranie stabilności systemu finansowego – tłumaczył Belka. Jak wskazywał, sternicy polityki pieniężnej tolerowali spowodowane czynnikami zewnętrznymi odchylenia inflacji poza przedział 1,5-3,5 proc., jeśli nie stwarzały one ryzyka „odkotwiczenia" oczekiwań inflacyjnych podmiotów gospodarczych.

W tym kontekście Belka wskazywał, że utrzymująca się w Polsce od lipca 2014 r. deflacja nie wywołała oczekiwań na dalszy spadek cen. Nie doprowadziła też do pogorszenia wyników finansowych firm, a jednocześnie przyspieszyła realny wzrost płac.

RPP III kadencji funkcjonowała w niesprzyjającym otoczeniu zewnętrznym. Oprócz dużych wahań cen surowców, borykała się z trwałym obniżeniem tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro, a także z zawirowaniami geopolitycznymi. Mimo to, przypominał prezes NBP, złoty stał się w ostatnich latach jedną z najstabilniejszych walut wśród państw, które realizują strategię celu inflacyjnego w polityce pieniężnej.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?