Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2016 05:56 Publikacja: 15.01.2016 05:00
Prezes NBP, Marek Belka.
Foto: Archiwum
Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Za poluzowaniem polityki pieniężnej teoretycznie sprzyja przedłużająca się deflacja. W komunikacie uzasadniającym środową decyzję członkowie RPP podkreślili, że spodziewają się stopniowego wygasania deflacji, ale przyznali, że potrwa to dłużej, niż dotąd oczekiwali. Zaznaczyli jednak, że „jak dotychczas utrzymująca się deflacja nie wywiera negatywnego wpływu na decyzje podmiotów gospodarczych".
Na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP przewodniczący tego gremium, prezes NBP Marek Belka, powiedział, że łagodzeniu polityki pieniężnej nie sprzyjają zawirowania na globalnych rynkach finansowych. – Osłabienie złotego to przede wszystkim wynik ogólnoświatowej sytuacji. Nie lekceważę czynników krajowych, ale gdyby naprawdę w Polsce działo się coś niepokojącego, miałoby to odzwierciedlenie na rynku obligacji skarbowych. A tam sytuacja jest stabilna – powiedział Belka. Jak zaznaczył, NBP nie zamierza interweniować na rynku walutowym, aby zahamować deprecjację złotego, która jest wynikiem globalnych tendencji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych - niemal jednogłośnie uważa blisko 20 ekonomistów i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas