Według PMR, ubiegły rok na rynku budowlanym zakończył się realnym wzrostem o około 4 proc. wobec 2014 r. Pierwsze miesiące tego roku wypadły słabo, ale rynek budowlany ma wciąż duży potencjał i zapowiada się lepiej, niż 2015 r.
Branży sprzyja trwające ożywienie na rynku przemysłowo-magazynowym oraz mieszkaniowym (nie tylko wśród deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych), realizacja dużych projektów energetycznych oraz imponująca długość zakontraktowanych tras szybkiego ruchu.
Aktualnie największym segmentem rynku budowlanego jest budownictwo niemieszkaniowe, odpowiadające za ponad 40 proc. rynku. W najbliższych kwartałach ten segment napędzany będzie przede wszystkim przez realizację budynków przemysłowo-magazynowych oraz budynków gospodarstw rolnych.
W przypadku segmentu inżynieryjnego analitycy PMR zwracają uwagę, że podczas gdy znacząca liczba inwestycji drogowych jest już zakontraktowana, to w branży kolejowej większość znaczących inwestycji jest we wstępnej fazie przetargowej, bądź jeszcze w fazie koncepcyjnej i nieprędko przełoży się na realne ożywienie na budowach.
Według PMR w latach 2016-2021 najwyższa wartość średniorocznych przerobów zostanie odnotowana w sektorze drogowym, a najwyższy wzrost średniorocznych przerobów w porównaniu z latami 2010-2015 wystąpi w budownictwie kolejowym oraz przemysłowym - głównie dzięki energetyce.