Analiza poranna – I kw. 2023 okazał się bardzo udany

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła kolejne blisko 1% wzrosty w przypadku technologicznego Nasdaqa, który zbliża się w kierunku okrągłego poziomu 13000 pkt. Spółki technologiczne kończą I kw. z blisko 20% wzrostami, co jest najlepszym wynikiem od pandemicznego odbicia z 2020 roku. Widać więc, że problemy sektora bankowego w skali kwartału nie miały większego znaczenia.

Publikacja: 31.03.2023 11:51

Analiza poranna – I kw. 2023 okazał się bardzo udany

Foto: parkiet.com

Wędrówkę powyżej 4000 pkt kontynuował także S&P500. Niemiecki Dax testuje również ostatnie szczyty w okolicy 15700 pkt. Początek piątkowych godzin handlu przynosi stabilizację głównych indeksów w oczekiwaniu na dzisiejszy zestaw danych z USA. Poznamy lutowy odczyt inflacji PCE, indeks Chicago PMI oraz finalny raport Uniwersytetu Michigan. Opublikowany wczoraj trzeci szacunek wzrostu gospodarczego w USA za IV kw. wypadł nieco słabiej od prognoz, a inflacja wyniosła 4.4% r/r, podczas gdy rynek spodziewał się 4.3% r/r. Cotygodniowe dane dotyczące ilości nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych przebiły prognozy rynkowe, ale pozostają poniżej 200 tys., co odzwierciedla wciąż bardzo dobrą sytuację na rynku pracy.

Optymizm rynkowy ostudziły nieco sugestie płynące z Fed dotyczące konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. W tym tonie wypowiedziała się szefowa Boston Fed Collins. Barkin z Richmond Fed podkreślił natomiast, że poziom stóp procentowych może się jeszcze zwiększyć, jeśli inflacja pozostawać będzie uporczywie wysoka.

Komentarze te pomogły dolarowi, a kurs EURUSD spada poniżej 1.09. Jen pozostaje jednak słaby, a para USDJPY wędruje powyżej 133 jenów za każdego dolara. Japońska waluta znajduje się pod presją po zaleceniach IMF przestrzegających Bank Japonii przed przedwczesnym wycofywaniem się z ultra luźnej polityki monetarnej. Para EURPLN spadała wczoraj do 4.67, a za dolara trzeba dziś płacić niecałe 4.30.

Notowania ropy kontynuują nieśmiałe podejście i zbliżają się do poziomu 74 USD za baryłkę. Odbicie wspiera spadek obaw związanych z sektorem bankowym. Jego skala może pozostawać jednak umiarkowana ze względu na utrzymującą się nadpodaż surowca na rynku. Złoto podąża za eurodolarem i konsoliduje się blisko 1970 USD za uncję.

US500.f; D1

US500.f; D1

Foto: BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC