S&P500 pozostaje powyżej 4000 pkt., a niemiecki Dax konsoliduje się blisko 15200 pkt. Opublikowane wczoraj wyniki amerykańskich spółek pozostają mieszane. Raporty GM oraz Exxon Mobil zostały dobrze odebrane, podczas gdy Snap w handlu posesyjnym potaniał o 15%.

Przed nami jednak najważniejsze wydarzenia tygodnia, a dziś wieczorem poznamy pierwsze z nich, czyli decyzję Fed. O ile rynek przez spadek inflacji i pogorszenie koniunktury spodziewa się dalszego spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych, to jednak ton komunikatu stoi pod sporym znakiem zapytania. Ci, co liczą na deklaracje dotyczące obniżek stóp procentowych zapewne będą zawiedzeni. Amerykańscy bankierzy centralni pozostają w cyklu podwyżek stóp procentowych i teraz nie jest czas na to, aby rozmawiać o obniżkach. To właśnie sugestie dotyczące tego, kiedy mogą zakończyć się podwyżki stóp będą najważniejsze z rynkowego punktu widzenia. Taki przekaz sprzyjałby ożywieniu popytu na ryzyko. Jeśli jednak taki się nie pojawi, to skala do spadków nie powinna być duża. Utrzymanie jastrzębiego nastawienia ze strony Fed nie powinno być dużym zaskoczeniem. W takim scenariuszu uwaga przesunie się w kierunku publikacji wyników Apple, Amazona i Afphabetu w czwartek po zamknięciu sesji.

Wcześniej w trakcie dnia będziemy poznawać wskaźniki koniunktury gospodarczej za styczeń. Opublikowany został już finalny odczyt PMI dla przemysłu strefy euro i był on dokładnie zgodny ze wstępnymi danymi, przez co pozostało to bez reakcji rynku. Wyniósł on 48.8 pkt. wobec 47.8 pkt. przed miesiącem. Ważniejszy będzie zapewne publikowany o godzinie 16:00 odczyt ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego. W tym przypadku mediana prognoz rynkowych zakłada spadek do 48.0 pkt. z 48.4 pkt. odnotowanych w grudniu. Wczorajszy indeks Chicago PMI spadł do 44.3 pkt. z 45.1 pkt. poprzednio. Wcześniej jeszcze poznamy raport ADP będący przedsmakiem piątkowych danych z rynku pracy. Na rynku walutowym dolar traci przed decyzją amerykańskich bankierów centralnych praktycznie wobec całego grona g10, a kurs EURUSD wraca w okolice 1.09.

US500.f; D1

US500.f; D1

BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.