Handel odbywa się bez większych historii, a inwestorzy wyceniają szanse na spadek inflacji i spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych przez najważniejsze banki centralne. Perspektywa spowolnienia gospodarczego natomiast dołuje notowania ropy, które w przypadku odmiany WTI schodzą poniżej 90 USD za baryłkę. Na spadek wpływ także mają oczekiwania dotyczące pojawiania się na rynku dodatkowej podaży z Iranu. To również obniża prognozy inflacji i sprzyja spadkowi dynamiki cen.

Opublikowany w piątek wstępny odczyt uniwersytetu Michigan, obrazujący nastroje amerykańskich gospodarstw domowych wzrósł w sierpniu do 55.1 pkt. z 51.5 pkt. odnotowanych w lipcu. Krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne obniżyły się z 5.2% do 5.0%, a długoterminowe wzrosły do 3.0% z 2.9% poprzednio. Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 powoli dobijają do 4300 pkt., podczas gdy niemiecki Dax jest na dwumiesięcznych maksimach powyżej 13800 pkt. Licząc od lipcowych minimów udało się już odrobić kilkanaście procent globalnym cenom akcji.

Nie zapominajmy jeszcze też o sezonie wyników. Dziś uwagę należy zwrócić na raporty Walmart oraz Home Depot w USA. Wyniki amerykańskich detalistów są dobrym wskaźnikiem kondycji tamtejszej gospodarki. Jutro natomiast poznamy wyniki Tencenta oraz Cisco.

Na rynku walutowym dolar pozostaje silny, a kurs EURUSD spada poniżej 1.02. Popyt na amerykańską walutę jest spory mimo cofnięcia oczekiwań wobec ruchów amerykańskiej Rezerwy Federalnej podczas wrześniowego posiedzenia. Obecnie rynek wycenia wzrost stóp o 61 punktów, podczas gdy przed tygodniem było to 68 pkt. Jutro opublikowane zostaną minutki z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które powinny być pomocne w ocenie dalszej ścieżki stóp procentowych w USA. Dziś w kalendarium makroekonomicznym uwagę należy zwrócić na lipcowy odczyt produkcji przemysłowej z USA. Rynek spodziewa się odbicia o 0.3% po spadku o 0.2% m/m w czerwcu, ale po wczorajszym zaskoczeniu w dół lipcowymi danymi z Chin, niższy odczyt nie powinien być dużym zaskoczeniem. Jutro natomiast poznamy odczyt sprzedaży detalicznej.

US500.f; D1

US500.f; D1

BM mBank

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.