GPW w dół przy niewielkich obrotach

Indeksy warszawskiej giełdy zniżkowały. Część inwestorów zdecydowała się zrealizować zyski z ostatnich wzrostów, kiedy WIG20 zyskiwał w odróżnieniu od części ważniejszych rynków zagranicznych

Publikacja: 09.03.2009 16:42

GPW w dół przy niewielkich obrotach

Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

W poprzednim tygodniu, licząc do piątkowego zamknięcia sesji, indeks dużych spółek wzrósł prawie 8 procent, podczas gdy amerykański Dow Jones stracił w analogicznym okresie ponad 6 procent, a budapesztański BUX zniżkował o 3 procent.

- Niestety okres, kiedy polska giełda była lepsza od rynków zagranicznych może się powoli kończyć o czym świadczy dzisiejszy spadek. Wydaje się jednak, że wielkimi krokami zbliża się odbicie w USA, bo indeksy oscylują tam wokół poziomów nienotowanych od wielu lat - powiedział główny analityk CDM Pekao SA Wojciech Białek.

Na zamknięciu sesji indeks WIG20 stracił 1,41 procent, zaś paneuropejski FTSEurofirst 100 wzrósł o 0,33 procent.

- Spadek indeksu WIG20 nie jest przy dużym obrocie, jeśli zamkniemy sesję w granicach jednego procenta to nie będzie to zły wynik po stosunkowo silnych wzrostach w ostatnim tygodniu. Dzisiaj jest korekta, naturalne cofnięcie indeksów, realizacja zysków ale nie wynika z tej zniżki nic poważnego - powiedział makler DM BZ WBK Jacek Siera.

W trakcie poniedziałkowych notowań złoty pozostawał na poziomie zbliżonym do piątkowego zamknięcia sesji, ale według części analityków fakt, że złoty osłabił się od lipca 2008 roku o jedną trzecią może wspierać produkcję przemysłową w Polsce, a ta w konsekwencji będzie pomagać wzrostom na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Produkcja przemysłowa w Polsce nieprzerwanie spada od listopada poprzedniego roku, a w styczniu obniżyła się o prawie 15 procent w ujęciu rocznym.

- Kluczowym parametrem, który wskaże kierunek GPW jest produkcja przemysłowa. Mimo że oczekiwania na luty są pesymistyczne, to z drugiej strony tak potężny impuls dewaluacyjny złotego powinien lada moment pobudzić produkcję. Historycznie rzecz biorąc zmiany kursu złotego wyprzedzały zmiany w produkcji - powiedział Białek.

Osłabienie złotego może wspierać akcje spółek eksportujących swoje produkty. Te, które zawierały niekorzystne umowy opcyjne nie mogą jednak liczyć na łaskawość inwestorów, bo pokażą mniejsze zyski od konkurentów, którzy z takich instrumentów nie korzystali.

- Mimo że osłabienie złotego wyrządziło szkody, to jest szansa, że zahamuje ono nieco impulsy recesyjne i wesprze spółki eksportujące, które nie korzystały z opcji - dodał Białek.

W trakcie poniedziałkowej sesji na GPW, traciły akcje KGHM Polska Miedź SA, jednak spółka ta była ostatnio liderem wzrostów dzięki rosnącym cenom miedzi. W poniedziałek natomiast, cena tego surowca poszła w dół o około 3 procent, co automatycznie odbiło się na wartości walorów miedziowego giganta.

Na drugim biegunie znajdowała się Telekomunikacja Polska postrzegana przez rynek jako papier bezpieczny i odporny na wahania koniunktury.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC