Czwarty dzień giełdowych spadków

Na największych europejskich giełdach kursy akcji spadały wczoraj już czwarty dzień z rzędu. Jest to najdłuższy taki okres od lutego.

Publikacja: 18.06.2009 08:11

Czwarty dzień giełdowych spadków

Foto: GG Parkiet

O pogorszeniu nastrojów inwestorów przesądziły obawy, że trzymiesięczny wzrost kursów był przesadny, zważywszy na wciąż marne prognozy poprawy sytuacji finansowej spółek.

Prawie 7 proc. straciły wczoraj papiery szwedzkiej firmy Sandvik, największego na świecie producenta narzędzi do cięcia metali. Spółka poinformowała o spodziewanej w tym kwartale stracie operacyjnej, gdyż recesja gospodarcza spowodowała spadek jej zysków.

Znaczące spadki odnotowało też wczoraj Iberdrola, największe hiszpańskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej oraz trzecia co do wielkości w Wielkiej Brytanii sieć supermarketów Sainsbury. Obu zaszkodziły informacje o sprzedaży akcji. Kurs Iberdroli spadł o 6,4 proc., do 5,53 euro, gdy okazało się, że spółka pozyskała 1,325 mld euro ze sprzedaży 250 mln nowych akcji po 5,30 euro za sztukę.

Papiery Sainsbury przeceniono o 5,9 proc., gdy spółka poinformowała o zamiarze pozyskania z rynku 445 mln funtów ze sprzedaży akcji oraz o planowanej emisji obligacji zamiennych. Na amerykańskich giełdach nie było wczoraj tak jednoznacznej tendencji. Akcje spółek technologicznych drożały po podniesieniu przez analityków rekomendacji dla Texas Instruments i Qualcomm.

Spadały natomiast ceny papierów firm finansowych, bo agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła oceny wiarygodności kredytowej 22 banków. Negatywnie na nastroje amerykańskich inwestorów wpłynął raport o mniejszej, niż prognozowano inflacji w maju. Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł zaledwie o 0,1 proc., a w ciągu minionego roku koszty utrzymania spadły w USA o 1,3 proc., najbardziej od 1950 roku.

Podstawowe surowce taniały wczoraj czwarty dzień z rzędu. Dla miedzi był to najdłuższy spadkowy okres od pół roku, a dla ropy naftowej od lutego.

Przyczyną spadków na rynku miedzi, ale także innych metali przemysłowych, był wtorkowy raport o zmniejszeniu się produkcji przemysłowej w maju w Stanach Zjednoczonych. Fed poinformował też przy okazji o rekordowo niskim poziomie wykorzystania mocy produkcyjnych w USA. Stany zajmują na świecie drugie miejsce po Chinach pod względem zużycia miedzi. W pierwszych 4 miesiącach br. globalna produkcja miedzi była o 133 tys. ton większa od popytu na ten metal, co zapowiada raczej dalsze spadki ceny, zwłaszcza że od początku roku miedź zdrożała o 60 proc. Po południu za tonę z dostawą za trzy miesiące płacono w Londynie 4917,25 USD.

Cena ropy spadła w Londynie poniżej poziomu 70 USD za baryłkę, po południu było 69,20. Bezpośrednią przyczyną był większy od spodziewanego wzrost zapasów benzyny w USA, a także przecena akcji.

Giełda
U innych taniej niż w USA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Trudny początek i mozolna próba odbicia w górę
Giełda
Podaż atakuje w sektorze bankowym
Giełda
Analiza poranna – W oczekiwaniu na komunikat Fed
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?