W czasie sesji zwyżkowały głównie walory sektora technologicznego. Akcje Microsoft wzrosły o 2,4%, po tym jak Goldman Sachs podniósł swoją rekomendację dla tej spółki. Wzrost o 2,7% odnotowały również akcje spółki Apple, co wiązało się z wprowadzeniem do sprzedaży nowego modelu iPhona. Na wartości zyskiwał również sektor bankowy, po tym jak analitycy JP Morgan stwierdzili, że koszt spłaty pożyczek rządowych będzie niższy niż się obecnie oczekuje. Dalsze zwyżki kursów zostały jednak ograniczone obawami inwestorów, że ożywienie gospodarcze będzie wolniejsze niż się spodziewano.
Na giełdzie w Tokio indeks Nikkei 225 na zakończenie dzisiejszej sesji wzrósł o 0,41%. Do wzrostów przyczyniły się zwyżkujące walory browarów Sapporo Holdings oraz producenta samochodów Nissan Motor. Południowo koreański indeks KOSPI zyskał dziś na zamknięciu 1,18%. Azjatyckie indeksy w większości zwyżkowały za sprawą szacunków rządu japońskiego wskazujących na poprawę nastrojów w sektorze wytwórczym w bieżącym kwartale w stosunku do kwartału poprzedniego. Na poprawę nastrojów wpłynęły również spekulacje, na temat zwiększenia akcji kredytowej przez chińskie banki.
Piątkowa sesja w Europie zakończyła się na plusie dla większości indeksów ze Starego Kontynentu. Na wartości zyskiwały głównie banki. Oczekiwano, że dzisiejszą sesję giełdy w Europie rozpoczną wzrostami na fali zwyżek na azjatyckich parkietach, jednak około godziny 09.30 większość indeksów traciła na wartości. Na giełdzie w Warszawie WIG 20 rozpoczął sesję spadkami, które przybliżyły indeks do psychologicznej bariery 1900 pkt. Pomimo umiarkowanych wzrostów w USA i Azji niepokój wśród inwestorów wywołują spadające ceny surowców.
W tym tygodniu uwaga uczestników rynku będzie skoncentrowana na USA, gdzie we wtorek rozpocznie się comiesięczne posiedzenie Fed. Inwestorzy oczekują, iż po ostatnich sprzecznych ze sobą spekulacjach, dotyczących przyszłości polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych, obecne posiedzenie może rzucić nieco światła na tą kwestię.
Sporządzili: