Niepokój wśród uczestników rynku wzbudził także raport na temat rekordowo wysokiego zadłużenia amerykańskich konsumentów na kartach kredytowych. Kiepską sytuację gospodarczą potwierdziła wypowiedź jednego z doradców ekonomicznych prezydenta Obamy, który zasygnalizował, że kolejna transza pakietu stymulującego może okazać się niezbędna.
Najmocniej z indeksu Dow Jones na wartości traciły spółki Dupont, Caterpillar oraz General Electric. W ślad za spadkami cen ropy (Crude: CL.F, 62.21 -0.18%, Brent: SC.F, 62.66 -0.74%) traciły również spółki surowcowe tj. Chevron i Exxon Mobile. Uwaga inwestorów skupia się teraz na publikacjach wyników kwartalnych. Dziś swój wynik finansowy zaprezentuje producent aluminium spółka Alcoa w przypadku, której oczekuje się trzeciej z rzędu straty.
Na dzisiejszej sesji w Azji również dominują spadki. Indeks Nikkei 225 osiągnął sześciotygodniowe minimum, tracąc na wartości 2,35%. Opublikowane tuż przed otwarciem giełdy w Tokio dane dotyczące zamówień bazowych na maszyny, które w maju spadły o 3% m/m, zrodziły niepokój wśród inwestorów, że poziom inwestycji przedsiębiorstw może zmniejszyć się w wyniku redukcji wydatków kapitałowych. Na fali tych negatywnych informacji zniżkowały akcje producenta maszyn spółki Komatsu. Koreański indeks KOSPI spadł o 1,4%. Na wartości traciły zyskujące ostatnio spółki z branży nowoczesnych technologii. Po wzrostach związanych z optymistycznymi prognozami wyników kwartalnych, zniżkowały dziś walory spółek Samsung Electronics oraz LG Electronics.
Giełdy w Europie zakończyły wczorajsze notowania już czwarty dzień z rzędu na minusie. W dół indeksy ciągnęły spółki użyteczności publicznej oraz spółki energetyczne. Na początku dzisiejszych notowań obserwować można było kontynuację spadków w ślad za zniżkową sesją w USA oraz Azji. Istotny wpływ na dalszą sytuację rynkową mogą mieć rozpoczynające się publikacje wyników kwartalnych spółek.
(Michał Fronc, Joanna Pluta - [link=http://www.tmsbrokers.pl]DM TMS Brokers SA[/link])