Główna para odrabia straty

Sesja azjatycka upłynęła pod znakiem odrabiania przez główną parę strat z wczorajszego wieczoru

Publikacja: 18.09.2009 10:02

Główna para odrabia straty

Foto: FMCM

O godzinie 8:05 kurs EUR/USD wynosił 1,4719, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4732. Na zachowanie kursu niewielki wpływ miał odczyt danych na temat wzrostu cen producentów w Niemczech. Można się spodziewać, że dopiero otwarcie giełd europejskich wniesie coś do handlu. Jeśli dojdzie tam do przeceny, to możemy być świadkami powrotu sentymentu do dolara.

[srodtytul]Możliwe osłabienie złotego[/srodtytul]

Wczorajszy nieudane zejście na obu parach złotowych sprawia, że dzisiaj możemy być świadkami deprecjacji naszej waluty. O godzinie 8:05 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,1273 i 2,8042, wobec wczorajszego zamknięcia na 4,1250 i 2,8005. Dziś, ze względu na brak ważnych figur makro, złoty powinien być silnie skorelowany z zachowaniem naszej giełdy. Jeśli tzw. dzień „trzech wiedźm” przyniesie ze sobą przecenę akcji, to nasza waluta również powinna tracić.

[srodtytul]GPW odrabia straty[/srodtytul]

Wczorajsza sesja na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych miała korzystny charakter dla posiadaczy akcji. WIG20 zakończył dzień na poziomie 2164,82, co oznacza wzrost o 0,89%. Do wyczekiwanych od dłuższego czasu spadków doszło natomiast na amerykańskim parkiecie, gdzie indeks S&P500 zanotował spadek o 0,31%. W dniu nasz rynek kapitałowy największy wpływ będzie miało działanie arbitrażystów, którzy poprzez zlecenia koszykowe, będą chcieli doprowadzić do korzystnego rozliczenia kontraktów terminowych.

[srodtytul]Rozliczanie kontraktów[/srodtytul]

Dzisiejszy dzień nie obfituje w figury makro. O godzinie 8:00 poznaliśmy już inflację PPI w Niemczech, która wyniosła -6,9% r/r i tym samym była lepsza od prognoz które zakładały spadek o 7,2% r/r. Drugą, ostatnią publikacją będzie saldo rachunku bieżącego Strefy Euro, które poznamy po godzinie 10:00. Prognozowana przez analityków wartość to -4 mld EUR. Odczyt nie powinien mieć jednak dużego wpływu na rynek. Znacznie bardziej oddziaływać będzie dziś sytuacja na rynkach kapitałowych, gdzie na wielu parkietach mamy dzień rozliczania kontraktów terminowych i z tego względu należy się spodziewać podwyższonej zmienności.

[i]Andrzej SowińskiFMC Managementwww.fmcm.pl[/i]

Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Cofnięcie indeksów w Warszawie. WIG utrzymał 100 tys. pkt.
Giełda
Słabość na tle otoczenia
Giełda
Warren Buffett odchodzi z Berkshire Hathaway. Czy to powód do paniki czy raczej okazja?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Poniedziałek na GPW: Erste kupuje Santander BP, analityk nie wierzy w Budimex
Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy