Gorsze nastroje na rynkach uwidoczniły się wcześniej na giełdach azjatyckich. Indeks MSCI Asia Pacific stracił 0,4 proc. Nastrojom nie pomogła nawet publikacja lepszych od oczekiwań danych o wzroście gospodarki japońskiej. Wprawdzie indeks tokijskiej giełdy Nikkei zwyżkował o 1,1, proc., to inwestorów w regionie niepokoił raczej spadek cen surowców i informacje o wstrzymaniu kredytów przez chińskie banki tamtejszym deweloperom.
Również europejskie parkiety świecą na czerwono – indeks Stoxx Europe 600 po kilkudziesięciu minutach handlu traci 0,6 proc. Głównym tracącym są banki i spółki wydobywcze. W przypadku sektora finansowego inwestorzy obawiają się o efekty ewentualnej niewypłacalności Irlandii. Władze w Dublinie zaprzeczyły dziś doniesieniom, jakoby szukali pomocy finansowej w Brukseli, aby oddłużyć tamtejszy sektor bankowy. Rynki spekulowały o kwocie do 80 mld euro.
W Warszawie na początku sesji wyraźnie (o 3 proc.) zyskują notowania Cyfrowego Polsatu. Spółka podała wprawdzie wyniki zbliżone do oczekiwań analityków, ale jednocześnie poinformowała o zakupie swoich głównych właścicieli: Solorza-Żaka i Heronima Ruty 100 proc. akcji Telewizji Polsat. Z mniejszych spółek sporo zyskuje producent mebli dziecięcych Drewex, po piątkowej informacji o możliwej sprzedaży pakietu kontrolnego przez prezesa inwestorowi strategicznemu.
Dziś ostatni dzień publikacji raportów kwartalnych spółek giełdowych. O spadku zysków poinformował m.in. PZU. Dla inwestorów ważne będą dziś dane GUS o inflacji w październiku (szacunki Ministerstwa Finansów wskazywały na jej przyspieszenie). Resort finansów poda także dane o wykonaniu budżetu w ubiegłym miesiącu.