Paneuropejski indeks stoxx 600 zyskał dziś 0,24 proc. Na rynki pozytywnie wpłynęły wiadomości z europejskiego rynku motoryzacyjnego. W kwietniu, po raz pierwszy od 19 miesięcy, sprzedaż nowych aut w Europie zwiększyła się, dzięki Wielkiej Brytanii i Niemcom. Liczba nowych rejestracji wzrosła o 1,8 proc. do 1,08 miliona pojazdów.
Dodatkowo pozytywną atmosferę wspierały dane zza Oceanu. Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan, który prezentuje poziom optymizmu wśród konsumentów amerykańskich wzrósł w tym miesiącu do 83,7 pkt. z 76,4 pkt. miesiąc wcześniej. To najlepszy wynik od lipca 2007 roku. Dane mocno zaskoczyły ekonomistów, którzy liczyli na 78 pkt.
Z kolei amerykański indeks wyprzedzający koniunktury liczony przez Conference Board wzrósł w kwietniu o 0,6 proc. wobec spadku o 0,2 proc. w marcu. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,2 proc. Indeks pokazuje, jak będzie sobie radzić amerykańska gospodarka w ciągu następnych 3-6 miesięcy.
Wciąż pojawiają się też spekulacje na temat tego, że Europejski Bank Centralny obniży stopy. Yves Mersch, członek ECB, powiedział na seminarium finansowym w Londynie, że EBC wciąż bierze pod uwagę opcję obniżki stopy depozytowej, ale nie ma pewności, że to zrobi.
Za Oceanem natomiast spekuluje się na temat wygaszania programu QU3 przez Fed. John Williams, prezes oddziału Rezerwy Federalnej z San Francisco, podczas poświęconego gospodarce i polityce monetarnej wystąpienia powiedział, że Fed mógłby wkrótce zacząć ograniczać program skupu aktywów.