Popyt na pszenicę zwiększa się z dnia na dzień na skutek obaw, że przedłużająca się susza w Chinach może zniszczyć znaczną część zbiorów. Państwo Środka jest zarówno największym producentem pszenicy, jak i najwięcej jej konsumuje.
Miedź zdrożała po informacjach o styczniowym wzroście importu tego metalu i jego przetworów do Chin. W minionym miesiącu sprowadziły one najwięcej miedzi od września 2010 r. Od początku roku miedź zdrożała w Londynie już o 5,6 proc. w wyniku oczekiwań na szybki wzrost gospodarczy w Chinach i USA. Pod koniec notowań na LME za tonę metalu płacono 10 139 USD w porównaniu z 9961 USD na piątkowym zamknięciu.
Większy chiński import spowodował też wzrost ceny ropy naftowej. Za baryłkę Brent płacono na ICE 103,72 USD, w piątek jeszcze 101,43 USD.
[ramka][srodtytul]Komentarz [/srodtytul]
W Stanach Zjednoczonych dominowały od początku notowań zmienne nastroje. Poza wiadomościami o wzroście chińskiego importu nie było zbyt wielu sygnałów do wyraźnego kontynuowania wzrostu kursów akcji, a miniony tydzień zarówno Standard & Poor’s 500, jak i Dow Jones Industrial Average zakończyły na poziomach najwyższych od czerwca 2008 r.