Spokojna sesja z rewizją indeksów w tle

Tym razem zmieni się struktura WIG20 - indeks opuszczają starzy uczestnicy - Cyfrowy Polsat i Polimex Mostostal

Aktualizacja: 27.02.2017 00:00 Publikacja: 18.03.2011 12:23

Spokojna sesja z rewizją indeksów w tle

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Przestarzała już struktura największej dwudziestki wreszcie zmieni swój kształt. [link=http://www.parkiet.com/artykul/1018413.html]Z WIG20 wypadną Cyfrowy Polsat i Polimex Mostostal, a na ich miejsce wejdą Kernel i Bogdanka[/link]. Odświeżony skład indeksu nie powinien wpłynąć na notowania WIG20, ale być może zainteresuje inwestorów zagranicznych nowymi spółkami.

W przypadku indeksu spółek średniej kapitalizacji rewizji ulegnie pięć składowych. Z mWIG40 wypadną Kernel, Bogdanka, Mostostal Warszawa, Gant i Multimedia, a na ich miejsce wejdą Cyfrowy Polsat, Polimex Mostostal, GPW, Puławy i Astarta.

Kurs Cyfrowego Polsatu nie reaguje na zmianę pozycji w indeksach przede wszystkim dlatego, że udział spółki w portfelach inwestorów instytucjonalnych, w szczególności tych zagranicznych, jest znikomy. W przypadku Polimexu Mostostal najwięksi akcjonariusze dokonali korekty w portfelach już w drugiej połowie lutego, kiedy cena akcji ustanowiła najniższy kurs od prawie roku na poziomie 2,83 zł.

Tymczasem sesja na GPW przebiega nadzwyczaj spokojnie. Główne indeksy cenowe dryfują na wysokości wczorajszego zamknięcia. Więcej koloru zielonego jest za to na europejskich parkietach oraz na rynku terminowym za oceanem. Po godzinie 12:00 CAC40 we Francji zyskiwał prawie 0,9 procent, a niecki DAX około +0,5 procent. Sąsiedni BUX zmieniał się w rytm regionu emerging markets – bez większych zmian.

Kontrakty na Dow Jones, S&P500 oraz Nasdaq Composite oscylują wokół +0,7 procent. Inwestorzy na Wall Street przy braku informacji makroekonomicznych i braku publikacji wyników kwartalnych znaczących spółek, cierpliwie czekają na otwarcie notowań na rynku akcji. Liczą się nastroje i ewentualne niespodzianki przy wygasaniu starszych serii derywatów.

Poznaliśmy już dane dotyczące bilansu obrotów bieżących Eurolandu wyrównanego sezonowo za styczeń, który wyniósł -0,7 mld euro, przy ostatnim odczycie -13,3 mld euro. Bilans uległ poprawie, ale wciąż pozostał ujemny. Odczyt wskazuje na zrównoważenie zestawienia transakcji międzynarodowych.

Z kolei bilans handlu zagranicznego Eurolandu za styczeń wyniósł -3,3 mld euro, przy ostatnim odczycie -2,3 mld euro. Oczekiwania ankietowanych analityków wynosiły -2,5 mld euro, zatem bilans pogorszył się mocniej niż oczekiwali ekonomiści. Jednak powyższe publikacje nie miały wpływu na rynek, czego można było się spodziewać już na początku sesji.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Popyt cały czas czyha na zakupy po niższych cenach
Giełda
Banki podkopują WIG20
Giełda
Szczyt nastrojów za nami?
Giełda
Koniec zwyżek inflacji w USA?
Giełda
Indeksy na nowych szczytach hossy mimo przeceny banków
Giełda
Nowe rekordy w Warszawie