Raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa - wnioski

Dziś o 14.30 opublikowany został raport USDA zawierający pierwsze prognozy popytu i podaży pszenicy kukurydzy i soi na nadchodzący sezon. Wnioski z majowego raportu mogą mieć istotny wpływ na notowania tych surowców

Aktualizacja: 25.02.2017 19:26 Publikacja: 11.05.2011 16:38

Raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa - wnioski

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik Piotr Guzik

[srodtytul]Rynek pszenicy:[/srodtytul]

Najnowsza prognoza dla rynku pszenicy pokazuje, iż rynek powoli stabilizuje się. Analitycy USDA spodziewają się niewielkiego deficytu na rynku wielkości ok.1 mln ton (w sezonie 2010/2011 deficyt wyniósł ponad 14 mln ton). Wzrost produkcji powinien wynieść 21,4 mln ton głównie na skutek lepszych prognoz produkcji w krajach byłego Związku Radzieckiego, Unii Europejskiej, Afryki Północnej , Indii i Kanady. Prognozowany wzrost konsumpcji wynosi 8,4% r/r. Prognozowany poziom zapasów wynosi 181,3 mln, ok. 1 mln ton mniej niż sezon wcześniej.

[srodtytul]Rynek kukurydzy:[/srodtytul]

Prognoza dla rynku kukurydzy przynosi jeszcze większą zmianę niż prognoza dla rynku pszenicy. Analitycy USDA przewidują nadwyżkę produkcji wielkości 7 mln ton, głównie na skutek wzrostu produkcji w USA, Argentynie, Chinach, Rosji, Meksyku i Ukrainie. Konsumpcja w nadchodzącym sezonie ma wzrosnąć o ponad 2,5 % . Prognozowany poziom zapasów na świecie wynosi 129 mln ton, ok. 7 mln ton więcej niż sezon wcześniej.

[srodtytul]Rynek soi:[/srodtytul]

Na rynku soi USDA spodziewa się lekkiego pogorszenia sytuacji. W nadchodzącym roku nadwyżka produkcji ma wynieść ok. 1 mln ton (w sezonie 2010/2011 nadwyżka wyniosła ok. 8 mln ton). Największy wpływ w bieżącym sezonie na sytuację na rynku soi powinno mieć rosnące zapotrzebowanie ze strony Chin (prognozowany wzrost konsumpcji w Państwie Środka: 8% r/r) oraz stabilizacja poziomu produkcji. Zapasy na świecie w nadchodzącym sezonie mają spaść o 2 mln ton.

[srodtytul]Podsumowanie:[/srodtytul]

Raport USDA powinien sprzyjać spadkom cen surowców rolnych. Prognozy produkcji i konsumpcji na rynkach pszenicy i kukurydzy potwierdzają, iż okres wysokich cen powinien przełożyć się na wzrost produkcji i wyeliminowanie niedoborów. [link=http://www.xtb.pl/repository/Raport%20z%20rynku%20surowcow%2012%2004%202011.pdf " target="_blank"]Tak jak pisaliśmy w naszym raporcie z rynku surowców [/link], rola prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa jest fundamentalna i bardzo często, właśnie publikacje USDA były przyczynkiem do dużych spadków cen na rynku „softów”. Jednakże, należy pamiętać, że w przypadku tego rynku ogromną niewiadomą jest pogoda, która w zeszłym sezonie była jedną z najważniejszych przyczyn wzrostu cen na rynkach rolnych. Ważną rolę odgrywają również stopy procentowe Amerykańskiego Banku Centralne i ceny ropy naftowej. Nawet jednak zakładając utrzymanie się obecnego konsensusu (pierwsza podwyżka stóp dopiero w I kw. 2012 r.) oraz stabilizację cen ropy na obecnym poziomie, ceny towarów rolnych powinny zniżkować w perspektywie najbliższych miesięcy.

Paweł Kordala

Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTB

[email protected]

[link=http://www.parkiet.com/temat/39.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/surowce_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/82.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/surowce_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=8&sid=710718db8c6e8495aa97973b9609d342][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/surowce_forum.jpg][/link]

Giełda
Straty odrobione, niepewność aktualna (Komentarz tygodniowy)
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach