Tauron i Enea nie są zainteresowane inwestycją w Opolu

Tauron i Enea nie są zainteresowane inwestycją w Elektrownię Opole - ustalił "Parkiet".

Aktualizacja: 17.02.2017 06:06 Publikacja: 13.02.2012 17:19

Tauron i Enea nie są zainteresowane inwestycją w Elektrownię Opole - ustalił "Parkiet".

 

– Nie jesteśmy zainteresowani udziałami w Elektrowni Opole. Naszym priorytetem są Kozienice – powiedziała „Parkietowi" Dagmara Prystacka, rzeczniczka poznańskiej Enei. To samo przyznają przedstawiciele Tauronu: – Takiej akwizycji nie ma w naszej strategii – przekonują.

 

Sprzedaż połowy udziałów w swoim największym projekcie w Elektrowni Opole ogłosiła niedawno Polska Grupa Energetyczna. To sztandarowy projekt PGE, który pochłonie 11,56 mld zł.

 

– Jest to związane z potrzebą zmiany struktury naszego portfolio paliwowego. Nie chcemy redukować naszych aktywów opartych na węglu brunatnym, ale możemy rozmawiać na temat sprzedaży obiektów opalanych węglem kamiennym – tłumaczy Paweł Skowroński, p. o. prezesa energetycznej spółki.

 

Eksperci wskazują, że najbardziej zainteresowane zakupem powinny być Tauron i Enea. Firmy te mają co prawda własne plany odnośnie budowy bloków węglowych, ale PGE może ich przekonać, że lepiej zaangażować się w inwestycję w Opolu, która jest najbardziej zaawansowana. Każda kolejna inwestycja po Opolu będzie coraz mniej opłacalna – przekonuje Robert Maj, analityk KBC?Securities.

 

Paweł Puchalski, analityk DM?BZ WBK ma też inny trop. – Myślę, że zainteresowane mogą być także spółki węglowe, które mogą chcieć zabezpieczyć popyt na swój produkt. Budowa bloków w Elektrowni Opole jest przy obecnych cenach CO2 rentowną inwestycją – podkreśla analityk.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia