PGE - spadł popyt na farmy wiatrowe

Wiceprezes PGE: spadły koszty budowy elektrowni wiatrowych dlatego ewentualny spadek subwencji nie powinien znacznie wpłynąć na rentowność projektów

Aktualizacja: 18.02.2017 11:33 Publikacja: 29.05.2012 15:10

Deweloperzy mają bardzo dużą ofertę sprzedaży farm wiatrowych i podaż przekracza popyt. Jak wskazują eksperci, powodem takiej sytuacji są trudności z pozyskaniem kredytów przez firmy oraz brak precyzyjnych informacji na temat wsparcia produkcji zielonej energii w następnych latach. Spadły też koszty budowy elektrowni, bo tanieją turbiny wiatrowe.

 

- Ceny turbin i dewelopmentu spadły, dlatego ewentualny spadek subwencji nie powinien znacznie wpłynąć na rentowność projektów – powiedział Wojciech Ostrowski, wiceprezes PGE.

 

Jego zdaniem, jeśli Ministerstwo Gospodarki zmniejszy wsparcie dla energii z farm wiatrowych tak, jak oczekuje rynek, to rentowność takich przedsięwzięć zmaleje tylko o 1 proc. bo zmalały koszty samych farm wiatrowych.

 

W farmy wiatrowe inwestują dziś zarówno zagraniczne jak i krajowe koncerny energetyczne, a także gracze finansowi, dla których jest to typowa inwestycja portfelowa.

 

- Większość inwestorów, zwłaszcza polskie grupy energetyczne, unika ryzyka deweloperskiego i poszukuje projektów gotowych do rozpoczęcia budowy lub wręcz już znajdujących się w fazie eksploatacji – wskazuje Wojciech Sztuba, partner zarządzający, TPA Horwath.

 

Jako przykład podaje transakcję Enei, która kupiła już funkcjonującą farmę o mocy 50 MW.

 

- Dobrze przygotowane projekty wiatrowe tj. w  odpowiedniej  lokalizacji, z dobrze udokumentowanymi parametrami i najczęściej już z pozwoleniem na budowę, nadal osiągają ceny grubo powyżej 100 tys. euro za 1 MW – dodaje Wojciech Sztuba.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC