Na interwale dziennym wartości oscylatorów PKS i RSI (14) cały czas przebiegają w obszarze wykupienia. Potwierdza to nasz pogląd o pogłębieniu korekty w najbliższych dniach. Kolejne wsparcie wyznacza 200 – dzienna średnia krocząca, która obecnie przebiega na poziomie 1,2830
Euroland: entuzjazm wyparował
O ile pierwsza faza wzrostów eurodolara wywołana była głównie aprecjacją euro mającą swoje źródła w pozytywnej ocenie rozstrzygnięć zapadających w Eurolandzie, to już jej druga część to osłabienie dolara amerykańskiego związane z rozpoczęciem ilościowego luzowania przez Fed. Sytuacja na rynku długu państw PIIGS przestała ulegać poprawie – spread rentowności dwuletnich papierów skarbowych Hiszpanii i Niemiec ponownie wzrósł do około 300 pb. Korekta w notowaniach subindeksu europejskich banków i ponownie zwyżkujące stawki CDS to tradycyjnie środowisko niesprzyjające euro, jak również złotemu i pozostałym walutom regionu. Najbardziej optymistycznym scenariuszem dla ryzykownych walut i aktywów byłoby zwrócenie się przez rząd o prewencyjny skup obligacji, jednak przed takim rozwiązaniem dotychczas gabinet Mariano Rajoya zdecydowanie się wzbrania.
USA: rynek nieruchomości jasnym punktem
Umiarkowana i stała poprawa - tak w skrócie można podsumować sytuację na amerykańskim rynku nieruchomości. Co więcej, w ostatnich kilku miesiącach dane obrazujące jego kondycję wypadały dobrze na tle odczytów oddających stan innych sfer amerykańskiej gospodarki. Należy jednak pamiętać jak mocne załamanie spotkało ten rynek podczas ostatniej recesji. Pozytywna tendencja zostanie utrzymana i potwierdzona dzisiejszymi publikacjami. Ożywieniu sprzyja spadające oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz rosnące wydatki budowlane, a wzrosty liczby domów na rynku wtórnym i rozpoczętych budów domów zapowiadają rosnące indeksy NAHB, liczby podpisanych umów wstępnych oraz wydanych pozwoleń na budowę. Wartości odczytów napłyną na rynek o godzinie 14:30 i 16:00.