Realizacja zysków

Nastroje inwestorów wciąż psują obawy o sytuację gospodarki USA. Nie pomogły nawet lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy

Aktualizacja: 13.02.2017 03:29 Publikacja: 13.12.2012 18:10

Realizacja zysków

Foto: Bloomberg

W czwartek na europejskich giełdach dominowały spadki. Francuski CAC40 i brytyjski FTSE250  zniżkowały po 0,1 proc., a niemiecki DAX tracił 0,4 proc. Gorszym nastrojom nie oparła się też giełda w Warszawie, która po trzech wzrostowych sesjach również kończyła dzień spadkami. WIG20 stracił 0,3 proc., WIG zniżkował natomiast o 0,1 proc. Także 0,1 proc. stracił sWIG80. Na plus udało się za to wyjść indeksowi mWIG40, który zyskał 0,2 proc.

Rynkom nie wystarczyła opublikowana w środę wieczorem informacja, że amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o rozszerzeniu skupu aktywów w ramach trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej o dodatkowych 45 mld USD miesięcznie. Potem na rynek trafiły bowiem nowe prognozy Fed, który obniżył swoje prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki w 2013 r i 2014 r.

Bykom nie pomogły nawet publikowane w czwartek lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne. Rynki obawiają się bowiem o sytuację amerykańskiej gospodarki i o to, czy uda jej się uniknąć tzw. klifu fiskalnego (wzrost podatków z jednoczesnym cięciem wydatków budżetowych). Wzrostów nie wywołała nawet informacja, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła w ostatnim tygodniu 343 tys., podczas gdy analitycy spodziewali się 370 tys. wniosków. Rozczarowały za to dane dotyczące sprzedaży detalicznej w tym kraju w listopadzie. Wzrosła ona o 0,3 proc. w ujęciu do miesiąca, podczas gdy eksperci prognozowali zwyżkę o 0,5 proc.

Nastrojom polskich inwestorów nie pomogło nawet to, że niższa od oczekiwań okazała się listopadowa inflacja konsumencka. Wyniosła ona 2,8 proc. w ujęciu rok do roku i 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy prognozowali natomiast, że będzie to odpowiednio 2,9 proc. i 0,2 proc.

W gronie największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiego parkietu najlepiej radziły sobie wczoraj akcje Bogdanki, której kurs wzrósł o 2 proc. Najmocniej, o 4,5 proc., przecenione zostały natomiast papiery grupy Lotos. Notowaniom mogła zaszkodzić informacja, że stacje benzynowe Neste w Polsce przejmie Shell.

Na szerokim rynku przez cały dzień szczególnie pozytywnie wyróżniał się Gant, któtrego kurs rósł nawet o 26,7 proc. Rynek zareagował w ten sposób na szczegóły współpracy z węgierskim Futurealem. Firmy poinformowały, że planują wspólną realizację czterech projektów, w których znajdzie się do 1,2 tys. mieszkań. Całkowita wartość tych inwestycji to 360 mln zł. Wartość obrotów akcjami spółek, których notowania świeciły na czerwono, była znacznie niższa.

Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Cofnięcie indeksów w Warszawie. WIG utrzymał 100 tys. pkt.
Giełda
Słabość na tle otoczenia
Giełda
Warren Buffett odchodzi z Berkshire Hathaway. Czy to powód do paniki czy raczej okazja?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Poniedziałek na GPW: Erste kupuje Santander BP, analityk nie wierzy w Budimex
Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy