Odpowiedź utrudnia fakt, że czerwcowa przecena była tak silna, że teraz utrudnione jest określenie warunków dla zmiany opinii o rynku. Ta pozostaje neutralna.

O nastawieniu pozytywnym będzie można mówić dopiero wtedy, gdy indeks WIG20 poradzi sobie z poziomem szczytu z marca bieżącego roku. To jeszcze nie musiałoby oznaczać przyspieszenia wzrostu i kontynuacji ruchu z ostatnio notowaną dynamiką, ale mogłoby oznaczać, że czerwcowe minimum faktycznie jest tym, które zakończyło fazę osłabienia, która rozpoczęła się z nastaniem 2013 roku.

Ubiegły tydzień był wypełniony publikacjami makroekonomicznymi, ale najbliższe dni będą już bardziej stonowane. Napływ informacji będzie mniejszy. Rynek będzie miał okazję się skupić na sobie. Dziś tematem numer jeden powinny być odczyty wskaźników PMI w wersji dla sektora usług. Jeszcze zanim się obudziliśmy, pojawiły się takie wskaźniki dla gospodarek chińskiej i indyjskiej. Po rozpoczęciu notowań na GPW pojawią się wskaźniki liczone dla usług Hiszpanii, Włoch, Francji oraz Niemiec. Później przyjdzie czas na wskaźnik dla całej strefy euro oraz Wielkiej Brytanii. Przed południem poznamy jeszcze dynamikę sprzedaży detalicznej w eurolandzie. Przed końcem dnia pojawi się usługowy wskaźnik ISM w USA. O ile na liczbę publikacji w poniedziałek nie można narzekać, to kolejne dni pod tym względem zapowiadają się ubogo. Jutro uwaga graczy skupi się na danych o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, zamówieniach w niemieckim przemyśle oraz wielkości bilansu handlowego w USA. W środę zainteresować może wzbudzić jedynie publikacja dynamiki produkcji przemysłowej w Niemczech. W czwartek, jak co tydzień, poznamy najnowsze dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Zanim się one pojawią, będzie można zapoznać się z protokołem po ostatnim posiedzeniu Banku Japonii. W piątek najciekawiej zapowiada się seria danych z Chin, ale te ukażą się jeszcze przed rozpoczęciem notowań w Warszawie. W trakcie dnia warta odnotowania jest jedynie publikacja dynamiki zapasów amerykańskich hurtowników.

Rozpoczął się sierpień, a więc wygasa powoli sezon publikacji wyników finansowych spółek zachodnich. W tym tygodniu raporty opublikują Credit Agricole, Unicredit Group, Walt Disney (wtorek), ING Group i Time Warner (środa), Aviva, Deutsche Telekom (czwartek).

Pojawią się również kolejne raporty spółek z WIG20. Bank Pekao poda skonsolidowany wynik za I półroczne we wtorek, a Jastrzębska Spółka Węglowa w piątek. Bank Handlowy w czwartek opublikuje szacunkowe wyniki za II kwartał.