Rynki nie lubią politycznej niepewności?

Raczej niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w naszym kraju rozbudził uśpione wcześniej polityczne emocje związane nie tylko z niepewnym obecnie ostatecznym wynikiem rywalizacji o stanowisko prezydenta Polski, ale również kwestią kształtu całej sceny politycznej po jesiennych wyborach do Sejmu czy wręcz generalnego mechanizmu wyborczego w przyszłości.

Publikacja: 15.05.2015 06:00

Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao

Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao

Foto: Archiwum

Można sądzić, że po części te emocje udzieliły się rynkowi walutowemu, gdzie złoty stracił w poniedziałek 1 proc. wartości, najwięcej od dwóch miesięcy. Również reakcję rynku akcji trudno określić jako entuzjastyczną.

To już piąte wybory prezydenckie w Polsce w okresie istnienia GPW i w poprzednich przypadkach trudno dopatrzyć się jakichś bardzo silnych i długotrwałych reakcji. Przykładowo za każdym razem WIG20 znajdował się na 21. sesji po pierwszej turze wyborów w przedziale od 0,1 proc. pod kreską do 1,2 proc. na plusie wobec poziomu sprzed wyborów. Gdyby uśrednić zachowanie WIG20 po pierwszej turze, to otrzymalibyśmy ścieżkę indeksu, która rośnie minimalnie przez dwie sesje o 0,4 proc., a następnie spada przez następne trzy sesje o 3,4 proc. Na tym – w uśrednionym przypadku – kończy się negatywna reakcja na wynik pierwszej tury. Najgorzej wyglądało to w 2000 r., kiedy to po tygodniu spadek WIG20 wynosił 9,8 proc., ale jasne jest, że miało to mało wspólnego z wynikami wyborów, a dużo z ówczesnym globalnym krachem w sektorach IT i telekomunikacyjnym.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Giełda
WIG20 z nowym rekordem hossy
Giełda
WIG20 znów otarł się o szczyt hossy
Giełda
Temat ceł nie porusza inwestorów, ale grozi spółkom
Giełda
WIG20 wraca do wzrostów
Giełda
Kolejny Dzień Wyzwolenia przełożony na sierpień
Giełda
Czekając na umowy handlowe