Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Można sądzić, że po części te emocje udzieliły się rynkowi walutowemu, gdzie złoty stracił w poniedziałek 1 proc. wartości, najwięcej od dwóch miesięcy. Również reakcję rynku akcji trudno określić jako entuzjastyczną.
To już piąte wybory prezydenckie w Polsce w okresie istnienia GPW i w poprzednich przypadkach trudno dopatrzyć się jakichś bardzo silnych i długotrwałych reakcji. Przykładowo za każdym razem WIG20 znajdował się na 21. sesji po pierwszej turze wyborów w przedziale od 0,1 proc. pod kreską do 1,2 proc. na plusie wobec poziomu sprzed wyborów. Gdyby uśrednić zachowanie WIG20 po pierwszej turze, to otrzymalibyśmy ścieżkę indeksu, która rośnie minimalnie przez dwie sesje o 0,4 proc., a następnie spada przez następne trzy sesje o 3,4 proc. Na tym – w uśrednionym przypadku – kończy się negatywna reakcja na wynik pierwszej tury. Najgorzej wyglądało to w 2000 r., kiedy to po tygodniu spadek WIG20 wynosił 9,8 proc., ale jasne jest, że miało to mało wspólnego z wynikami wyborów, a dużo z ówczesnym globalnym krachem w sektorach IT i telekomunikacyjnym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sesja wtorkowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Tym razem to największe spółki błyszczały na GPW. WIG20 zyskał we wtorek 0,9 proc. i znów zbliżył się do szczytów hossy.
Europejskie indeksy pozostają dziś w lekkim zawieszeniu. Najlepszy sentyment widać na niemieckim rynku, gdzie DAX zyskuje lekko ponad 0,5%. Nieco słabiej radzi sobie FTSE 100 oraz CAC40, gdzie wzrosty sięgają ok. 0,4%. Spadki notuje za to szwajcarski indeks SMI, który traci prawie 0,2%.
Poprawa nastrojów na GPW. Temat ceł na razie znów zszedł na dalszy plan na czym korzystają największe spółki naszego rynku.
W tym tygodniu w środę przypadał dzień, w którym miało wygasnąć 90 dniowe wstrzymanie się z cłami wzajemnymi Stanów Zjednoczonych.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł nieznaczny spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,11%, do poziomu 2861 pkt. mWIG40 podbił o 0,17%, podczas gdy sWIG80 zanotował lekką korektę o 0,67%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.