Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.03.2016 05:00 Publikacja: 16.03.2016 05:00
Marek Straszak, zarządzający portfelami, UI TFI
Foto: Archiwum
Waluty krajów rozwijających się zaczęły się umacniać w stosunku dolara, euro czy jena, a indeksy giełd gospodarek wschodzących radziły sobie wyraźnie lepiej w porównaniu z tymi z rynków rozwiniętych. Odwrócenie tych tendencji mogło być oczywiście spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak brak wiary inwestorów w skuteczność programów luzowania monetarnego proponowanych przez banki centralne czy słaby sezon wyników wśród spółek z rynków rozwiniętych. Wydaje się jednak, że głównym powodem zainteresowania inwestorów krajami rozwijającymi się było odbicie cen surowców. Kurs ropy naftowej wzrósł od dołka o ponad 40 proc., a kurs miedzi i niklu odpowiednio o 15 i 20 proc. Pytanie brzmi, czy warto już teraz uwierzyć w długoterminową zmianę trendu na rynkach surowców, czy raczej postąpić według starego giełdowego powiedzenia „don't chase the rally"?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Doczekaliśmy się pierwszej od października obniżki stóp procentowych w Polsce. Banki środę zakończyły zwyżkami.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Sesja środowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami głównych indeksów.
Po wczorajszych znacznych spadkach, ale i kontrze pod koniec sesji, w środę główne warszawskie indeksy rosną. Punkt kulminacyjny dzisiejszej sesji jednak jeszcze przed nami.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Miesiąc, który minął od ogłoszenia przez Trumpa drakońskich podwyżek ceł, przyniósł jedne z najbardziej dramatycznych wahań we współczesnych dziejach Wall Street.
Krajowy rynek raził we wtorek słabością. Kulminacyjne wydarzenia tego tygodnia jeszcze przed nami.ANDRZEJ PAŁASZ
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas