Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Soroczyński, główny ekonomista, KUKE
Dla odmiany marzec przyzwoitym mogli nazwać jedynie niepoprawni optymiści. To właśnie oni twierdzili, że ostatnia mizeria wskaźników to nic innego jak perturbacje w rozłożeniu czasu pracy (i czasu świąt) pomiędzy marcem i kwietniem. Ich tezy będzie można skonfrontować z rzeczywistością już w drugiej połowie bieżącego tygodnia.
W czwartek poznamy dane dotyczące dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu. Ostrożnie formułowane założenia mówią, że dynamika roczna będzie gdzieś w połowie między 0,5 proc. z marca a znacznie lepszym 6,7 proc. notowanym jeszcze w lutym. Nie mniej ważny będzie komunikat o rocznej dynamice sprzedaży detalicznej. Tu w miejsce marcowych 0,8 proc. oczekiwana jest wartość mocna zbliżona do lutowych 3,9 proc. Być może też w przypadku budownictwa doczekamy się wreszcie przyzwoitszych wyników. Choć kilka takich niespełnionych oczekiwań poprawy już za nami, regres w rocznej dynamice sprzedaży w kolejnych miesiącach pogłębiał się systematycznie z -0,3 proc. w grudniu przez -8,6 proc. w styczniu i -10,5 proc. w lutym do -15,8 proc. w marcu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sesja wtorkowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Tym razem to największe spółki błyszczały na GPW. WIG20 zyskał we wtorek 0,9 proc. i znów zbliżył się do szczytów hossy.
Europejskie indeksy pozostają dziś w lekkim zawieszeniu. Najlepszy sentyment widać na niemieckim rynku, gdzie DAX zyskuje lekko ponad 0,5%. Nieco słabiej radzi sobie FTSE 100 oraz CAC40, gdzie wzrosty sięgają ok. 0,4%. Spadki notuje za to szwajcarski indeks SMI, który traci prawie 0,2%.
Poprawa nastrojów na GPW. Temat ceł na razie znów zszedł na dalszy plan na czym korzystają największe spółki naszego rynku.
W tym tygodniu w środę przypadał dzień, w którym miało wygasnąć 90 dniowe wstrzymanie się z cłami wzajemnymi Stanów Zjednoczonych.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł nieznaczny spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,11%, do poziomu 2861 pkt. mWIG40 podbił o 0,17%, podczas gdy sWIG80 zanotował lekką korektę o 0,67%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.