Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.05.2016 17:00 Publikacja: 19.05.2016 17:00
Piotr Zając
Foto: Archiwum
Z technicznego punktu widzenia była to walka o utrzymanie notowań przy barierze 1850 pkt. Odejście w dół wpisałoby się w trwającą od końca marca tendencję spadkową i zwiększyłoby ryzyko ataku na 1800 pkt. Z kolei wybicie w górę dałoby argument za zakończeniem zniżki i powrotem do wzrostowego trendu z I kwartału.
Niestety w drugiej części sesji inicjatywę przejęli sprzedający. Za spadkowy impuls analitycy uznali obawy, że sektor energetyczny będzie musiał wziąć udział w ewentualnej emisji akcji JSW. Znów wrócił więc temat ratowania sektora węglowego przez energetyczny. Obawy zmaterializowały się nie tylko w cofnięciu WIG20, ale również w przecenie akcji spółek energetycznych: papiery Enei traciły po południu 2,8 proc., a Energii 4,1 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sesja czwartkowa na giełdzie warszawskiej skończyła się spadkami głównych indeksów. WIG20 stracił 0,57 procent przy obrocie zbliżonym do 1,19 miliarda złotych, gdy indeks szerokiego rynku WIG spadł o 0,56 procent przy aktywności przekraczającej 1,56 miliarda złotych.
WIG20 stracił na wartości 0,6 proc. Udało mu się jednak obronić okrągły poziom 2800 pkt. Przecena nie ominęła też "misiów". mWIG40 spadł 0,5 proc., a sWIG80 1 proc.
Czwartek przyniósł schłodzenie nastrojów na GPW. WIG20 przez cały dzień był pod kreską. Inwestorzy żyli m.in. wynikami PZU i GPW czy też propozycją dywidendy Kruka. Faworytów rynkowych wskazał też DM BOŚ.
Europejskie rynki szukają gruntu na dzisiejszej sesji. Po wczorajszych spadkach i słabszym otwarciu część indeksów zbliża się do zamknięcia dnia na plusach.
Wczorajsza sesja na Wall Street miała mieszany przebieg. Z jednej strony spółki technologiczne zyskały 0,6%, ale z drugiej – przemysłowy indeks Dow Jones stracił 0,2%. Dziś jednak dominują korekcyjne nastroje, a notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy kierują się na południe. Podobnie wygląda sytuacja na Starym Kontynencie.
Czwartkowy poranek na rynkach wypada blado. Indeksy akcji na ogół tracą, mocno tanieje także ropa naftowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas