Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao
Kolejne dni przyniosły powrót słabości, która w czwartek sprowadziła i WIG, i WIG20 poniżej ubiegłotygodniowych minimów, co zostało potwierdzone dwumiesięcznym maksimum kursu USD/PLN. Ten nawrót dekoniunktury nie był jedynie naszą specyfiką – MSCI Emerging Markets Indeks znalazł się w czwartek najniżej od początku marca. Słabość nie dotyczyła jedynie rynków wschodzących – S&P 500 na otwarciu czwartkowej sesji próbował wybić się z kształtującej się od końca marca formacji głowy z ramionami. Rozmiary tej formacji technicznej sugerują okolice poziomu 1992 jako oczekiwany cel zniżki, a wykres indeksu wygląda jak w połowie grudnia czy lipcu ub.r., a więc tuż przed korekcyjnym odbiciem w górę, ale jeszcze przed ostatecznym spadkiem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sesja wtorkowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Tym razem to największe spółki błyszczały na GPW. WIG20 zyskał we wtorek 0,9 proc. i znów zbliżył się do szczytów hossy.
Europejskie indeksy pozostają dziś w lekkim zawieszeniu. Najlepszy sentyment widać na niemieckim rynku, gdzie DAX zyskuje lekko ponad 0,5%. Nieco słabiej radzi sobie FTSE 100 oraz CAC40, gdzie wzrosty sięgają ok. 0,4%. Spadki notuje za to szwajcarski indeks SMI, który traci prawie 0,2%.
Poprawa nastrojów na GPW. Temat ceł na razie znów zszedł na dalszy plan na czym korzystają największe spółki naszego rynku.
W tym tygodniu w środę przypadał dzień, w którym miało wygasnąć 90 dniowe wstrzymanie się z cłami wzajemnymi Stanów Zjednoczonych.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł nieznaczny spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,11%, do poziomu 2861 pkt. mWIG40 podbił o 0,17%, podczas gdy sWIG80 zanotował lekką korektę o 0,67%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.