Ponieważ dyskontował on obniżkę oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju, informacja, że agencja Moody's nie poszła śladem Standard & Poor's, spowodowała, że w ostatnim tygodniu obligacje na Catalyst generalnie drożały. Obroty wyniosły blisko 32 mln zł, a ostatni raz tygodniowe obroty powyżej 30 mln zł widzieliśmy na początku kwietnia.
Drożały głównie obligacje banków, które z racji tego, że są papierami najpłynniejszymi i cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych, były również najbardziej wrażliwe na decyzję agencji. Inwestorom dały zarobić głównie papiery Alior Banku (wzrost od 0,1 do 1,9 pkt proc.) i Getin Noble Banku (wzrost od 0,1 do 4 pkt proc.), chociaż w przypadku tego drugiego cena trzech serii zapadających w 2020 r. spadła przy niskich obrotach.
Najwyższe, blisko pięciopunktowe zwyżki zanotowała seria Biomedu (do 75 proc.) i Property Lease Fund (do 28 proc.). W obu przypadkach wzrostowi towarzyszyły niewielkie obroty. W Biomedzie zbliża się termin zgromadzenia wierzycieli wyznaczony na 10 czerwca, więc w obliczu stosunkowo dobrych wyników za I kwartał możliwe, że znalazł się chętny na podjęcie ryzyka i uczestnictwo w procesie. W I kwartale Biomed pokazał dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej i stratę netto zdecydowanie niższą niż przed rokiem, a nawet minimalny zysk na poziomie raportowanym – uwzględniającym rozwiązanie rezerw na koszty finansowe.
Property Lease Fund natomiast pokazał wyniki zdecydowanie gorsze względem roku poprzedniego – strata wystąpiła już na poziomie wyniku ze sprzedaży, a gotówka generowana była jedynie na działalności inwestycyjnej.
Rynek ulgą i zwyżkami reaguje na złe informacje, gdy spodziewał się gorszych. W ocenie coraz większej grupy analityków perspektywy naszej gospodarki się pogarszają. Poza S&P i Moody's również Fitch wyraża zaniepokojenie rosnącym ryzykiem politycznym i fiskalnym naszego kraju. W ubiegłym tygodniu agencja obniżyła prognozy wzrostu PKB Polski w 2016 r. do 3,2 proc. z 3,5 proc. poprzednio. Weryfikacja ratingu przez agencję została zapowiedziana na 15 lipca, a rynek spodziewa się przynajmniej obniżenia perspektywy.