W ostatnim tygodniu poza typowymi instrumentami zarządzania średnioterminową płynnością finansową w funduszach uwagę zwróciły BOŚ – z obrotami na poziomie ponad 4 mln zł był najbardziej płynnym papierem na rynku, oraz GEO Mieszkanie i Dom, na którym we wtorek w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 10 tys. papierów, generując obrót na poziomie 1 mln zł.
Liderem zwyżek pozostaje Getin Noble Bank – z 32 serii notowanych na części detalicznej Catalyst już jedynie dziewięć pozostaje z YTM powyżej 10 proc. Pierwszy impuls do spadku rentowności w postaci propozycji Kancelarii Prezydenta dotyczącej kredytów frankowych został dodatkowo wzmocniony dobrymi (z perspektywy wiarygodności kredytowej) wynikami za pierwsze półrocze, które pokazały skuteczność wprowadzonych działań restrukturyzacyjnych i spełnienie wymagań kapitałowych nałożonych przez KNF. Wśród największych spadków oprócz spółek podwyższonego ryzyka, w których dość regularnie widzimy duże wahania kursu (jak Admiral Boats czy Biomed Lublin), pojawiły się Zakłady Mięsne Kania. Kurs serii KAN0318 spadł o 1,5 pkt proc., do 102 proc. W wynikach za pierwsze półrocze spółka zaraportowała wskaźnik długu netto do EBITDA powyżej 3,25x, co powoduje podwyższenie marży na obligacjach o 0,25 pkt proc. Pomimo spadku obecny YTM tej serii wynosi 5 proc., co plasuje serię nadal wśród stosunkowo wiarygodnych i bezpiecznych emitentów, jak Kruk czy Ghelamco.
Kiedy pisałem ten komentarz, rynek czekał na decyzję Moody's, która zapowiedziała weryfikację ratingu Polski na piątek 9 września. O wiarygodności kredytowej naszego kraju ostatnio wypowiedziała się agencja Fitch, która jako jedyna z czołowych agencji ratingowych nie dokonała obniżenia ani ratingu Polski, ani perspektywy w 2016 r. Pod koniec sierpnia agencja opublikowała swój komentarz do przedstawionego budżetu Polski na 2017 r., w którym zwraca uwagę na jej zdaniem zbyt optymistyczne założenia przychodów podatkowych, a co za tym idzie, ryzyko wyższego niż prognozowany deficytu finansów publicznych. Ostatni raz Fitch weryfikował rating Polski w lipcu i pozostawił go na niezmienionym poziomie „A-„ z perspektywą stabilną, pomimo oczekiwań wielu ekspertów obniżenia przynajmniej perspektywy. Cały rok 2016 przebiega pod znakiem potencjalnych lub materializujących się obniżek ratingu Polski i utrzymuje presję na stopy procentowe.