Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.09.2016 09:47 Publikacja: 10.09.2016 09:47
Michał Mordel, analityk, Vestor DM
Foto: Archiwum
W ostatnim tygodniu poza typowymi instrumentami zarządzania średnioterminową płynnością finansową w funduszach uwagę zwróciły BOŚ – z obrotami na poziomie ponad 4 mln zł był najbardziej płynnym papierem na rynku, oraz GEO Mieszkanie i Dom, na którym we wtorek w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 10 tys. papierów, generując obrót na poziomie 1 mln zł.
Liderem zwyżek pozostaje Getin Noble Bank – z 32 serii notowanych na części detalicznej Catalyst już jedynie dziewięć pozostaje z YTM powyżej 10 proc. Pierwszy impuls do spadku rentowności w postaci propozycji Kancelarii Prezydenta dotyczącej kredytów frankowych został dodatkowo wzmocniony dobrymi (z perspektywy wiarygodności kredytowej) wynikami za pierwsze półrocze, które pokazały skuteczność wprowadzonych działań restrukturyzacyjnych i spełnienie wymagań kapitałowych nałożonych przez KNF. Wśród największych spadków oprócz spółek podwyższonego ryzyka, w których dość regularnie widzimy duże wahania kursu (jak Admiral Boats czy Biomed Lublin), pojawiły się Zakłady Mięsne Kania. Kurs serii KAN0318 spadł o 1,5 pkt proc., do 102 proc. W wynikach za pierwsze półrocze spółka zaraportowała wskaźnik długu netto do EBITDA powyżej 3,25x, co powoduje podwyższenie marży na obligacjach o 0,25 pkt proc. Pomimo spadku obecny YTM tej serii wynosi 5 proc., co plasuje serię nadal wśród stosunkowo wiarygodnych i bezpiecznych emitentów, jak Kruk czy Ghelamco.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas