Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 16:01 Publikacja: 04.10.2016 08:41
Piotr Soroczyński, główny ekonomista, KUKE
Foto: Archiwum
Słowo „arcyważne" użyte zostało z pełnym rozmysłem – bo dane te inwestorzy zagraniczni używają do określenia poziomu ekspozycji wobec naszego rynku. Trzeba też przyznać, że tradycji stało się zadość – dane te niemal nie zwróciły uwagi szerokiej publiczności. Wypadałoby jeszcze dodać, czego dotyczyły. Otóż bilansu płatniczego w II kwartale oraz poziomu zadłużenia zagranicznego na koniec II kwartału.
Myśląc o tych pierwszych, warto przypomnieć, że publikowane co miesiąc kolejne dane na ten temat mają jedynie charakter wstępny. Oficjalne są dopiero dane w ujęciu kwartalnym. Czasem publikacji kwartalnej towarzyszy spore zaskoczenie, gdyż okazuje się, że statystyki ostateczne prezentują się istotnie inaczej niż wstępne. Tym razem takiego zaskoczenia nie było. Nadwyżka w rachunku bieżącym zwiększyła się raptem o 4 mln euro. Z ciekawszych zmian warto wymienić eksport towarów nieco wyższy niż myślano (o 132 mln euro) oraz sporo większy eksport usług (o 652 mln euro). Ciekawe rzeczy działy się też z dochodami pierwotnymi. W ich przypadku poziom przychodów był wyższy niż w danych wstępnych o 250 mln euro, ale poziom rozchodów był większy aż o 1065 mln euro. To właśnie ta korekta zniwelowała wszelkie pozytywne zmiany opisywane wyżej. Z drugiej strony znalazła ona pozytywne odzwierciedlenie na poziomie rachunków finansowych, gdzie dane dotyczące napływu kapitału bezpośredniego poprawiono w stosunku do wstępnych o 1243 mln euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Środa na GPW przyniosła schłodzenie nastrojów. W centrum uwagi inwestorów były banki, CCC oraz XTB.
Środową sesję WIG20 zakończył 2,6 proc. na minusie. Jego ciężarem okazały się głównie banki oraz walory firmy CCC.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Spadki na GPW nabrały rozpędu. Na dwie godziny przed końcem notowań WIG20 spadał prawie 3 proc.
Indeksy na warszawskiej giełdzie świecą dzisiaj na czerwono. Inwestorzy rozgrywają przede wszystkim wyniki finansowe spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas