Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.03.2017 07:00 Publikacja: 09.03.2017 07:00
Marek Buczak, dyrektor ds. rynków zagranicznych w Quercus TFI
Foto: Fotorzepa/Danuta Matloch
Z początkiem bieżącego roku giełda w Moskwie zapadła w zimowy letarg. W ostatnich tygodniach dominowała realizacja zysków, mimo że rosyjskie spółki zaskakiwały pozytywnie wynikami, a wskaźniki wyprzedzające pokazywały postępującą poprawę w gospodarce. Rosyjskie akcje pozostają tanie na tle rynków wschodzących, pomimo mocnych fundamentów. Nie widać jeszcze kolejki chętnych do inwestycji, po części za sprawą zamieszania z doradcami prezydenta Trumpa, których odwołanie zostało odebrane jako zmniejszenie szans na zdjęcie części sankcji z Rosji. Obecnie prawdopodobieństwo takiego scenariusza szacowane jest na 50 proc. Ale nawet przy utrzymaniu status quo rosyjska gospodarka oraz spółki powinny w kolejnych kwartałach sprawiać pozytywne niespodzianki. Impulsem do wybicia indeksów może się okazać wzrost cen ropy naftowej, której notowania od ponad dwóch miesięcy utrzymują się w trendzie bocznym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Środa na GPW przyniosła schłodzenie nastrojów. W centrum uwagi inwestorów były banki, CCC oraz XTB.
Środową sesję WIG20 zakończył 2,6 proc. na minusie. Jego ciężarem okazały się głównie banki oraz walory firmy CCC.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Spadki na GPW nabrały rozpędu. Na dwie godziny przed końcem notowań WIG20 spadał prawie 3 proc.
Indeksy na warszawskiej giełdzie świecą dzisiaj na czerwono. Inwestorzy rozgrywają przede wszystkim wyniki finansowe spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas