PARKIET

Warszawski rynek akcji rozpoczął wtorkową sesję od zwyżek. WIG20 zyskiwał tuż po starcie notowań aż 0,9 proc. i był jednym z najsilniejszych wskaźników na giełdowej mapie Starego Kontynentu. W tym samym czasie indeksy WIG, mWIG40 i sWIG80 także zwyżkowały, odpowiednio o 0,7 proc., 0,5 proc. i 0,2 proc. Inwestorzy znad Wisły nie przestraszyli się rosnącego napięcia geopolitycznego na linii USA – Korea Północna. Nie przestraszyły się go zresztą także rynki azjatyckie, czego dowodem fakt, że koreański KOSPI wzrósł we wtorek o 0,13 proc., a japoński Nikkei225 o 0,35 proc.

Wyraźna przewaga byków w Warszawie utrzymywała się do południa. To wtedy pojawiła się informacja, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May podjęła decyzję, by 8 czerwca odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Zdaniem ekspertów chce ona w ten sposób jeszcze raz spytać społeczeństwo o kwestię Brexitu, a ponieważ jest pewna zwycięstwa, chce zapewnić sobie swobodę w przeprowadzenia wyjścia z UE. Wieści z Wysp wprowadziły nerwowość na rynkach. Widać to było po reakcji WIG20, który w ciągu kilku minut spadł z 2250 pkt do 2233 pkt i na półmetku sesji był tylko 0,2 proc. nad kreską. WIG w tym samym momencie zyskiwał zaledwie 0,06 proc., a mWIG40 i sWIG80 spadały o 0,1 proc.

Do końca wtorkowych notowań rodzime indeksy „walczyły" o utrzymanie się nad kreską lub w jej okolicy. Inwestorom nie pomogły odczyty z USA: więcej od prognoz pozwoleń na budowę domów, ale mniej rozpoczętych budów oraz zgodne z oczekiwaniami dane dotyczące produkcji przemysłowej i wykorzystania mocy produkcyjnych. Ostatecznie WIG20 wzrósł we wtorek o 0,2 proc. do 2237 pkt, WIG o 0,1 proc. do 58672 pkt, mWIG40 o 0,1 proc. do 4684 pkt, a sWIG80 spadł o 0,3 proc. do 16 273 pkt. Wartość obrotów, jeszcze przed fixingiem, sięgnęła 900 mln zł. W gronie spółek zyskujących ponad 10 proc. znalazły się m.in. Sare i Sygnity, a w gronie tracących ponad 10 proc. Alma Market i 4FunMedia. Warto dodać, że 12 spółek ustanowiło we wtorek co najmniej roczne maksimum notowań. Mowa o firmach: Altus TFI, Ceramika Nowa Gala, Ferro, Lubawa, Lokum, LSI Software, MLP Group, OEX, PKN Orlen, Rainbow Tours, Vindexux, WDX. Z kolei pięciu emitentów wyznaczyło co najmniej roczny dołek: Alma Market, Hubstyle, JWW Invest, MBWS i Termorex.