Problematyczna jesień

Tym razem coś dla fanów sezonowości i tzw. efektów kalendarzowych na giełdzie.

Publikacja: 31.08.2017 07:00

Tomasz Hońdo, starszy analityk, Quercus TFI

Tomasz Hońdo, starszy analityk, Quercus TFI

Foto: Archiwum

W tym roku karierę w komentarzach rynkowych robi fakt, że mamy ponoć pechowy rok kończący się na cyfrę „7". Historycznie był to jeden z najsłabszych okresów w ramach dekady. Sprawdziliśmy, że od początku XX wieku indeks Dow Jones średnio tracił w takim roku 4 proc.

Ale przecież jak na razie indeksy giełdowe są na plusach? Owszem, ale dopiero przed nami słynąca z podwyższonej zmienności jesień – zwracają uwagę fani sezonowości.

Połączenie tych dwóch elementów daje intrygujące rezultaty.

W pechowych „siódemkowych" latach okres wrzesień–listopad był mocno problematyczny dla inwestorów. Zdecydowanie najgorzej wypadał październik – w tym miesiącu zaledwie 18 proc. przypadków przyniosło zysk, a aż 82 proc. okazało się negatywnych.

Wrzesień nie był jeszcze tak spektakularnie kiepski, ale jednak też wyróżniał się in minus (nieco więcej niż połowa przypadków przyniosła straty).

Być może tego typu modne za oceanem przeczesywanie danych historycznych w poszukiwaniu wskazówek ma niewielkie uzasadnienie fundamentalne (dlaczego rok kończący się na „7" miałby faktycznie być pechowy?). Legendarny inwestor Warren Buffett wręcz wyśmiał niegdyś opieranie decyzji na efektach kalendarzowych. Warto mieć jednak na uwadze, że od dawna – nie tylko na Wall Street – nie mieliśmy do czynienia z korektą z prawdziwego zdarzenia.

Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła