Cały zeszły tydzień WIG20 zakończył na niemal 1-proc. plusie, radząc sobie lepiej niż niemiecki DAX. W sumie za nami pięć wzrostowych tygodni. Czy mamy szansę na kolejny? Poniedziałek zaczyna się od spadków. Przed południem indeks szerokiego rynku traci 0,6 proc., aWIG20 jest 0,8 proc. pod kreską. Na zakończeniu piątkowej sesji spadł poniżej poziomu 2400 pkt i teraz pogłębia przecenę. Obecnie ma wartość 2379 pkt.
Lepiej radzą sobie spółki średnie i małe. Indeks mWIG40 jest na 0,4 proc. minusie, a wskaźnik sWIG80 utrzymuje się na plusie. Obecnie zyskuje 0,2 proc. Aktywność inwestorów podczas pierwszej połowy poniedziałkowej sesji nie jest duża. Do południa właściciela zmieniły akcje warte w sumie niespełna 300 mln zł. Największa część obrotu przypada na PKO BP (niemal 70 mln zł), a na drugim miejscu jest PKN Orlen, który kilka dni temu opublikował wyniki za IV kwartał 2018 r., co przyczyniło się do wyraźniej przeceny akcji. Paliwowy koncern otworzył sezon publikacji wyników i w najbliższych dniach zobaczymy kolejne raporty – m.in. Santandera, który na środę zaplanował publikację wybranych niezaudytowanych danych finansowych za 2018 r. Na szerokim rynku uwagę zwracają dziś drożejące spółki Leszka Czarneckiego – zyskuje m.in. Getin Noble Bank oraz Idea. Jednak cały indeks branżowy WIG-banki jest pod kreską, tracąc 0,5 proc. Jeszcze mocniej, bo o 1,5 proc., spada wskaźnik WIG-paliwa. W dół ciągnie go PKN Orlen, którego akcje tanieją o ponad 2 proc. Lekko pod kreską jest też PGNiG. Warto odnotować informację, że URE zatwierdził taryfy gazowe - wynika z nich, że ceny gazu wzrosną o 2,5 proc., a stawki dystrybucji spadną.
Rozpoczynający się tydzień obfituje w szereg danych makro. Inwestorzy czekają m.in. na rozwój wydarzeń w sprawie brexitu. We wtorek odbędzie się głosowanie nad nowa propozycją dotycząca warunków wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Dzień później pojawi się komunikat po posiedzeniu Fedu. Nie zabraknie też danych z kraju: w czwartek opublikowane zostaną dane o wstępnym PKB w IV kwartale. Z kolei w piątek na rynek napłyną informacje o finalnych indeksach PMI za styczeń.