Spokój w oczekiwaniu na dane z Chin

Dzisiejsza sesja w Europie nie należała do szalenie ciekawych, a stonowane nastroje obserwujemy również na Wall Street.

Publikacja: 11.04.2019 16:43

Piotr Jaromin, analityk Rynków Finansowych XTB

Piotr Jaromin, analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: XTB

Wczorajsze minutki FOMC oraz posiedzenie EBC nie przyniosły sugestii, które nie były znane inwestorom już wcześniej, a obecnie rynki zdają się wyczekiwać na jutrzejsze dane o handlu z Chin, które mogą ponownie zwiększyć zmienność na rynkach akcji.

Marcowe odbicie indeksów PMI w Chinach zostało dobrze przyjęte przez inwestorów, co widać po notowaniach indeksów od początku kwartału. Również wątek handlowy wydaje się kierować w dobrą stronę, co jest znakiem, że ostatnie ryzyka mogą ulec wygaszeniu. Jutro o poranku zostaną opublikowane jednak dane o handlu, które za luty pokazały bardzo mocny spadek eksportu, a dynamika była najniższa od początku 2016 roku. Będą to kolejne dane z rynku chińskiego, które będą mocno obserwowane przez inwestorów w obliczu ostatniej poprawy indeksów PMI oraz mogą mieć duży wpływ na przyszły sentyment rynkowy. Podczas czwartkowej sesji obserwowaliśmy pogorszenie nastrojów na chińskich parkietach, a spadki były najsilniejsze od końcówki marca.

Kolejnym czynnikiem, który może być katalizatorem do dalszych ruchów jest sezon wyników kwartalnych na Wall Street. Jutro swoje raporty przekażą inwestorom dwa duże banki - JP Morgan oraz Wells Fargo. Sezon wyników jak zawsze budzi dużo emocji na nowojorskiej giełdzie, a ten bez wątpienia powinien być bardzo interesujący. Wysoka baza porównawcza dla wielu spółek, która jest związana z wprowadzoną w 2018 roku reformą podatkową, może spowodować, że amerykańskie spółki mogą rozczarować. Ostatnie wzrosty na Wall Street były bardzo silne, a rynek na głównych indeksach zbliżył się do historycznych maksimów, które ustanowione były w 2018 roku. Czy byki będą miały wystarczająco siły, aby doprowadzić do ich testu podczas zbliżającego się sezonu wyników?

Sesję w Warszawie kończymy spadkami, co powoduje, że nasz parkiet ponownie negatywnie wyróżnia się na tle najważniejszych światowych benchmarków. Skala spadków jest zdecydowanie mniejsza w segmencie małych spółek, które od początku roku radziły sobie najlepiej spośród głównych indeksów i zyskały ponad 15%.

Piotr Jaromin

Giełda
Straty odrobione, niepewność aktualna (Komentarz tygodniowy)
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach