WIG20 najwyżej od 3-tygodni

Czwartkowy handel na giełdzie przy ulicy Książęcej zakończył się wyraźną zwyżką głównego indeksu. WIG20 zyskał dziś 1,56% (zamknięcie 2221pkt) osiągając przejściowo najwyższy poziom (2228 pkt) od 3-tygodni (9/05).

Publikacja: 30.05.2019 17:24

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Obroty na szerokim rynku wyniosły 900 mln z czego aż 820 przypadło na sam WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-Energetyka, który zyskał 4,17%. mWIG40 wzrósł o 0,39%, podczas gdy sWIG80 wykazał 0,22% straty.

Przez większą część dzisiejszego obrotu WIG20 był jednym z najmocniejszych rynków w Europie, ustępując jedynie przedstawicielom Grecji, Turcji oraz Bułgarii. Liderami wzrostu wśród 20 największych spółek były dziś walory CCC (6,2%) oraz PGE (5,61%). W pierwszym przypadku możemy mówić o dynamicznej korekcie wzrostowej w ramach trwającego już blisko 2-miesiące trendu spadkowego (z 250 PLN do okolic 145 PLN). Na szerokim rynku warto wspomnieć o mocnych zwyżkach akcji Playway (12,4%), gdzie wyniki za I kw. okazały się być wyższe od szacunków inwestorów. Ponadto podwyższoną zmienność zanotowały podmioty z grupy Getin (GNB, IDA, GTN) po publikacji wyników za I kw. oraz informacjach, iż proces pozyskania inwestora dla Idei może zakończyć się do końca czerwca. Wspominane wyżej zwyżki sektora energetycznego w połączeniu z dobrym zachowaniem PEO, PZU, PKO oraz PKN (które mają największy udział w WIG20) pozwoliły na udaną, pro-wzrostową sesję w Warszawie, która wyróżniała się na tle umiarkowanego optymizmu na giełdach zachodnich.

Na szerokim rynku dzisiejsze lekkie zwyżki traktowane są jako korekta wzrostowa po ostatnich spadkach. Dodatkowo cytowane są wypowiedzi D. Trump'a sugerującego, iż rozmowy z Chinami „idą dobrze". W dalszym ciągu nerwowość w zakresie napięć handlowych utrzymuje się (m.in. z uwagi na wczorajsze doniesienia dot. potencjalnych obostrzeń ze strony Chin dot. dostępu do metali ziem rzadkich). Ponadto obserwowaliśmy dziś wyhamowanie spadku rentowności amerykańskiego długu.

Teoretycznie wymowa dzisiejszej sesji pozostaje pro-wzrostowa – kluczem tradycyjnie pozostają nastroje na szerokim rynku oraz kontynuacja odbicia przez MSCI EM.

Konrad Ryczko

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia