Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.11.2019 17:23 Publikacja: 29.11.2019 17:23
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Przypomnijmy, że listopad zaczął się dość obiecująco, tj. od zwyżki WIG20 o 3,19 proc. Na wykresie wyrysowała się wówczas oponująca biała świeca. Kolejne dni przyniosły handel w okolicach jej maksimów, co dawało nadzieję na kontynuację ruchu na północ. W połowie miesiąca WIG20 przebił jednak wsparcie w postaci połowy wspomnianej białej świecy i zarazem szczytu z września. Druga połowa miesiąca przyniosła kolejną falę wyprzedaży i tak oto WIG20 dotarł w okolice 2150 pkt. Ten poziom w ostatnich miesiącach wielokrotnie był punktem zwrotnym dla notowań indeksu dużych spółek. Gdyby tak było i tym razem, to można by oczekiwać ruchu podobnego jak w październiku. Wówczas WIG20 zawędrował by do szczytów z wakacji, co zgrywało by się z typowym dla rynków okresem zwyżek w ostatnim miesiącu roku. Ostatecznie WIG20 stracił w piątek 0,47 proc. i zakończył dzień na poziomie 2159 pkt.Co ciekawe, całkiem nieźle w mijającym miesiącu zachowywały się małe oraz średnie spółki. Podobnie było z resztą w piątek. mWIG40 wciąż starał się co prawda uporać z poziomem 3800 pkt (walkę toczył niemal przez cały miesiąc), natomiast sWIG80 ostatniego dnia miesiąca wzniósł się na poziom ostatnio widziany na początku sierpnia, tj. powyżej 11750 pkt. Oczywiście w tym roku jest to najsilniejszy z głównych warszawskich indeksów, choć do tegorocznych maksimów sporo mu wciąż brakuje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Środa na GPW przyniosła schłodzenie nastrojów. W centrum uwagi inwestorów były banki, CCC oraz XTB.
Środową sesję WIG20 zakończył 2,6 proc. na minusie. Jego ciężarem okazały się głównie banki oraz walory firmy CCC.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Spadki na GPW nabrały rozpędu. Na dwie godziny przed końcem notowań WIG20 spadał prawie 3 proc.
Indeksy na warszawskiej giełdzie świecą dzisiaj na czerwono. Inwestorzy rozgrywają przede wszystkim wyniki finansowe spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas