Przez pomysły KNF rynek tylko straci

Zakaz outsourcingu zarządzania portfelami inwestycyjnymi funduszy zahamuje rozwój części polskiego rynku funduszy – twierdzi prezes Eques Investment TFI.

Publikacja: 19.01.2023 21:00

Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI

Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI

Foto: Fot. mat. prasowe

Postulowane przez KNF ograniczenia w zakresie outsourcingu zarządzania portfelami inwestycyjnymi wywołają szereg negatywnych skutków nie tylko dla branży funduszy inwestycyjnych, ale i dla całego rynku finansowego – twierdzi Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI.

Załamanie rynku FIZ-ów

Przypomnijmy – chodzi o ograniczenie listy podmiotów, którym TFI mogą powierzyć zarządzanie portfelami funduszy inwestycyjnych. Problem miałyby szczególnie fundusze wierzytelności. Według prezesa Eques Investment TFI powyższe ograniczenie utrudniłoby dalsze funkcjonowanie wszystkich funduszy sekurytyzacyjnych i znacznej części funduszy aktywów niepublicznych, adresowanych do inwestorów indywidualnych. Kolejnym skutkiem byłoby pogorszenie sytuacji zarówno zbywców wierzytelności (banków, firm pożyczkowych), jak i pożyczkobiorców. – Ograniczona konkurencja spowoduje, że ceny uzyskiwane za wierzytelności przez banki i firmy pożyczkowe będą niższe – mówi Korab.

Zdaniem Koraba postulaty KNF będą stanowiły istotną barierę rozwoju branży funduszy inwestycyjnych i znaczące ograniczenie jej innowacyjności. – Oferta polskich TFI dla inwestorów indywidualnych będzie ograniczona właściwie wyłącznie do funduszy inwestycyjnych otwartych i funduszy inwestycyjnych zamkniętych oferujących proste strategie inwestycyjne oparte na notowanych obligacjach i akcjach – przewiduje prezes Eques Investment TFI. Skutkiem będzie odpływ inwestorów z polskich funduszy inwestycyjnych – ci, którzy poszukują lokat alternatywnych dla obligacji i akcji, nie mogąc ich znaleźć na rynku polskich funduszy inwestycyjnych, będą poszukiwali innych możliwości inwestycyjnych.

Według Koraba postulowane przez KNF ograniczenia w zakresie outsourcingu nie spełnią także – w szczególności w odniesieniu do funduszy sekurytyzacyjnych – celu, którym zdaje się być ochrona inwestorów indywidualnych przed ryzykami związanymi z niewłaściwym zarządzaniem wierzytelnościami przez podmioty zewnętrzne (serwiserów). Jak zauważa prezes Eques TFI, inwestorzy indywidualni wciąż będą mogli nabywać obligacje serwiserów, którzy przeznaczą pozyskane w ten sposób środki na nabycia portfeli wierzytelności. – W takim jednak wypadku inwestorzy będą narażeni nie tylko na ryzyko jakości procesu inwestycyjnego (w tym w szczególności jakości dwóch kluczowych dla uzyskania oczekiwanej stopy zwrotu elementów procesu inwestycyjnego: prawidłowego oszacowania możliwych do uzyskania odzysków i koniecznych do poniesienia kosztów przed nabyciem wierzytelności oraz realizacji strategii windykacyjnej), ale także na ryzyko kredytowe serwisera (jako emitenta obligacji) wynikające z całości prowadzonej przez niego działalności – analizuje Korab.

Prezes Eques TFI apeluje także o zniesienie dematerializacji certyfikatów inwestycyjnych FIZ-ów w systemie KDPW. Według niego istotnie ogranicza to i utrudnia kontakt z uczestnikami funduszy oraz pozyskiwanie przez nich informacji dotyczących funduszy. – W efekcie stanowi to poważne ograniczenie rozwoju polskiego rynku funduszy – mówi Korab.

Na GPW wciąż jest tanio

W kontekście prognoz inwestycyjnych eksperci Eques TFI preferują akcje polskie. – W nowy rok wchodzimy z niskimi wskaźnikami ceny do zysku. Polskie akcje, mimo zwyżek od października, pozostają jednym z najtańszych rynków na świecie – zauważa Jakub Liebhart, członek zarządu Eques TFI. Według niego może to wspierać napływ kapitału na GPW. Jak dodaje, w USA doszło jedynie do spadków wycen do poziomów sprzed pandemii. Ogółem ten rok, mimo spadku zysków, ma być lepszy dla akcji.

Fundusze inwestycyjne
Przypływ niosący spółki wzrostowe trafił na falochron
Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
Zryw kupujących złoto nie potrwał długo
Fundusze inwestycyjne
Fundusze na dużych zakupach
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Fundusze inwestycyjne
Debiut funduszu nieruchomości
Fundusze inwestycyjne
Fundusz globalnych nieruchomości od dziś na GPW