We wtorek rentowności co prawda rosły po kilka punktów procentowych wzdłuż całej krzywej, jednak ogółem sytuacja w ostatnich tygodniach mocno sprzyja inwestorom. Oprocentowanie papierów dziesięcioletnich utrzymuje się poniżej 5,5 proc. (5,44 proc. we wtorek po południu), czyli nadal ponad 2,5 pkt proc. poniżej szczytu z połowy czerwca tego roku. To właśnie tak znaczący ruch rentowności w dół (wzrost cen) przyniósł bardzo wysokie zyski uczestnikom funduszy obligacji w lipcu. Jak na razie produkty te utrzymują dobrą formę, dzięki czemu coraz więcej z nich zaczyna pokazywać zyski w okresie od początku tego roku.

11,4 proc.

tyle przeciętnie zarobiły od dołka w czerwcu fundusze obligacji skarbowych długoterminowych.

Przypomnijmy, że w najtrudniejszym momencie czerwca średnia stopa zwrotu w grupie funduszy obligacji skarbowych długoterminowych sięgała blisko minus 15 proc. po tym, jak w 2021 r. straciły one średnio po blisko 10 proc. Teraz tego typu portfele przynoszą najatrakcyjniejsze wyniki wśród funduszy dłużnych, choć grupowy wynik po blisko siedmiu i pół miesiąca to wciąż około 5-proc. strata. Teraz niekwestionowanym liderem pozostaje Rockbridge Obligacji 2, który od początku roku liczy już 11,65 proc. zysku. W okresie od czerwcowego dołka fundusz ten przyniósł blisko 32 proc. zysku, przy 11,4-proc. stopie zwrotu średnio w grupie portfeli obligacji skarbowych długoterminowych. Do kolejnego produktu w grupie w okresie od początku roku dzieli go około 8 pkt proc.

Czytaj więcej

Pierwszy miesiąc wzrostu aktywów TFI, 10 mld zł w PPK

Ostatnie spadki rentowności obligacji w Polsce i na świecie eksperci tłumaczą głównie pogarszającymi się perspektywami gospodarczymi, co zmniejsza presję do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Według obecnych założeń analityków można spodziewać się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w Polsce, mieszczącej się najprawdopodobniej w zakresie 25–50 pkt baz. Obecnie, po ostatniej podwyżce z 8 lipca o 50 pkt baz., stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego sięga 6,5 proc.paan