W trzecim kwartale bezkonkurencyjny w tej grupie funduszy był Esaliens Globalnych Zasobów, który wypracował 10-proc. stopę zwrotu. Wynik ten zawdzięcza głownie zwyżkom cen ropy naftowej – ponad 60 proc. jego aktywów stanowiły surowce energetyczne. Co ciekawe, fundusz ten nie inwestuje bezpośrednio w kontrakty na surowce , ale przede wszystkim w akcje spółek zajmujących się ich wydobyciem i przetwarzaniem.
Ponad 8 proc. zarobił Allianz Global Metals and Mining. Strategia tego funduszu opiera się przede wszystkim na inwestycjach w akcje spółek przemysłu metalowego i wydobywczego.
Rockbridge Globalny Żywności i Surowców wypracował prawie 6 proc. zysku, inwestując głownie w akcje spółek związanych z sektorem żywnościowym i surowcowym oraz w instrumenty finansowe odzwierciedlające kurs towarów giełdowych lub indeksów surowcowych (ETF).
Z funduszy inwestujących na rynku metali szlachetnych najlepiej wypadł Superfund Goldfuture, który w III kwartale może się pochwalić dodatnią 5-proc. stopą zwrotu.