Na koniec września ich aktywa warte były 99 mld zł najmniej od grudnia 2015 r. Co więcej, wzrosła liczba likwidowanych funduszy (o tym trendzie „Parkiet" informował w lipcu br.). Od początku roku z rynku zniknęło 77 produktów zaliczanych do tej grupy. To najwięcej w historii – w trzech poprzednich latach zamykano ok. 45 FIZAN rocznie. W efekcie liczba funduszy aktywów niepublicznych zmniejszyła się z blisko 570 na koniec grudnia 2016 r. do 515 obecnie. Powód? Od początku roku część dochodów uzyskiwanych przez fundusze zamknięte (FIZ) jest objęta podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

KBC TFI | – Rozpoczął się sezon publikacji wyników za III kwartał tego roku. Dotychczasowe dane nie rozpieszczają. Rozczarował PKN Orlen, co zaowocowało prawie 10-proc. spadkiem. Inwestorów rozczarowały również dane Ergisu. Ten producent folii padł ofiarą coraz wyższych kosztów pracy, w rezultacie zyski spadały rok do roku – komentuje Jakub Bentke, zarządzający KBC TFI. – Tym niemniej można z optymizmem patrzeć w przyszłość. Ruszają inwestycje unijne z perspektywy 2016–2020, wzrost PKB w tym roku zapewne sięgnie 4 proc. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wynikach spółek w najbliższym okresie. Biorąc jednak pod uwagę bieżące wyceny i brak napływów do krajowych TFI, pozostajemy neutralnie nastawieni do akcji – konkluduje Bentke.

Skarbiec TFI | Na początku października do Skarbca dołączył Norbert Talarczyk. Nowemu pracownikowi powierzono zadanie utworzenia dwóch departamentów sprzedaży – rozwoju sieci agencyjnej oraz dystrybucji do klientów instytucjonalnych.