Poprzedni miesiąc nie był zły dla klientów funduszy inwestycyjnych. Zyski przyniosła większa część funduszy akcji polskich, nieco więcej można było zarobić za granicą (prócz Turcji). Wciąż mocne były też fundusze dłużne.
Polskie akcje zyskują
We wrześniu królowały fundusze akcji firm tureckich. Na czele były też akcje spółek z rynków rozwiniętych i wschodzących. Polskie spółki stały w ich cieniu, natomiast na samym dole tabeli plasowały się strategie związane z metalami szlachetnymi. W październiku doszło do wielu przetasowań, jeśli chodzi o średnie wyniki poszczególnych grup funduszy. Zacznijmy od tego, że kurcząca się co jakiś czas grupa funduszy akcji tureckich tym razem poniosła spore straty – średnio ponad 10-proc. Duże zniżki, szczególnie zważywszy na swoją strategię, poniosła część funduszy absolutnej stopy zwrotu, w tym m.in. Skarbiec Market Opportunities (2,7 proc.). W pozostałych grupach funduszy wyniki były już całkiem niezłe. Pozytywnie wyróżniały się fundusze surowców. Wśród funduszy akcji polskich uniwersalnych najlepszy w październiku był Investor Akcji, który przyniósł 3,3 proc. zysku. Wyjaśnieniem dobrego wyniku może być m.in. pakiet akcji CD Projektu, którego kurs w październiku zyskał 3,57 proc. W półrocznym portfelu Investor Akcji CD Projekt zajmował nieco ponad 9 proc. aktywów. Swoje dołożył zapewne też Mabion, który z kolei stanowił 7,6 proc. aktywów Investor Akcji. Poza tym fundusz ten inwestuje w spółki amerykańskie oraz niemieckie. Niezły miesiąc ma za sobą Novo Akcji, który z wynikiem 1,8 proc. zajął drugie miejsce w grupie. Od początku roku Novo Akcji jest sporo pod kreską, natomiast średnia dla grupy akcji polskich uniwersalnych kształtuje się w okolicach zera.
Lepiej radzą sobie fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, jednak jest to głównie zasługa kilku pierwszych tygodni tego roku. Dziś średni wynik od początku roku w tej kategorii to 4,4 proc., natomiast rozstrzał jest ogromny. W październiku numerem jeden był Skarbiec Małych i Średnich Spółek z wynikiem 2,5 proc. (14 proc. od początku roku). Tu także dużym wsparciem jest CD Projekt, który zgodnie z półrocznym sprawozdaniem zajmował 9,5 proc. aktywów funduszu.
Na więcej mogli liczyć klienci, którzy trzymali pieniądze w funduszach akcji spółek amerykańskich oraz rynków rozwiniętych w ogóle. Dla przykładu Esaliens Amerykańskich Spółek Wzrostowych zarobił 3,4 proc., a Allianz Europe Equity Growth Select 3,6 proc. Podobnie niezłe wyniki przyniosła część strategii rynków wschodzących czy też akcji spółek z Azji. PKO Akcji Rynków Wschodzących przyniósł 3,6 proc. zysku, z kolei Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu aż 4 proc. Warto też wspomnieć o Japonii – NN (L) Japonia kończył miesiąc z 5,4-proc. wzrostem. Utrzymująca się dobra sytuacja rynku obligacji oraz niezłe stopy zwrotu z akcji podbiły wyniki funduszy mieszanych. W grupie stabilnego wzrostu najlepiej wypadł Skarbiec III Filar, który kończył poprzedni miesiąc z wynikiem 2,5 proc.
Coraz więcej skarbówek
W październiku znów lekko spadły rentowności polskich obligacji skarbowych, co miało pozytywny wpływ na wyniki funduszy dłużnych. Najlepsze fundusze obligacji krótkoterminowych zarabiały nawet 0,7–0,8 proc. Zaś w grupie funduszy obligacji skarbowych długoterminowych najlepszy PZU Papierów Dłużnych Polonez przyniósł aż 1,2 proc. zysku w miesiąc. Zdecydowana większość funduszy dłużnych kończyła zeszły miesiąc z dodatnią stopą zwrotu. Przypomnijmy, że TFI we wrześniu znów dokupiły polskich obligacji skarbowych. Od początku roku ich wartość wzrosła o 6,8 mld zł, do ponad 62 mld zł.