Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak dotąd, czyli po pierwszym etapie wdrażania PPK, Skarbiec TFI podpisał jedynie 13 umów z firmami zatrudniającymi łącznie około 8 tys. pracowników. To najniższy wynik spośród firm, które opublikowały takie dane. Dla porównania Investors TFI, które ma podobny profil działalności, zdołało nakłonić 114 firm do współpracy w ramach PPK.
– Nastawiamy się na II etap wdrażania PPK – mówi Andrzej Sołdek, członek zarządu Skarbca TFI. – Uważamy, że dla firm zatrudniających między 50 a 249 osób wyniki inwestycyjne będą ważne. My oferujemy aktywne podejście do zarządzania. Zindywidualizowana usługa, którą jesteśmy w stanie zagwarantować tego rozmiaru firmom, powinna być dla nich atrakcyjniejsza – przekonuje Sołdek. Zarząd Skarbca TFI liczy też, że w II etapie wdrażania konkurencja PKO TFI, TFI PZU i Pekao TFI, które podpisały najwięcej umów w I etapie, będzie już mniejsza. – Możemy pochwalić się długą historią i bardzo dobrymi wynikami w długim terminie. To, co może być czynnikiem różnicującym w funduszach zdefiniowanej daty, to inwestycje zagraniczne, a my od dawna udowadniamy, że jesteśmy w stanie dostarczać klientom bardzo atrakcyjne stopy zwrotu z rynków zagranicznych – zauważa Sołdek. Jego zdaniem w I etapie wdrażania PPK zaskakujące było podejście związków zawodowych, dla których jednym z najważniejszych czynników w wyborze instytucji prowadzącej PPK była „stabilność i wielkość podmiotu". – W wielu przypadkach ze strony związków zawodowych słyszeliśmy, że wolą współpracować z dużymi firmami. W mniejszych spółkach związków zawodowych jest mniej – zauważa Sołdek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.