Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To już trzeci fundusz zamknięty zarządzany pasywnie, którego certyfikaty pojawiły się na giełdzie w tym roku w ramach wspólnego przedsięwzięcia AgioFunds TFI i izraelskiej firmy Beta Securities Polska. Dotąd na GPW pojawił się także fundusz odwzorowujący zachowanie WIG20TR oraz mWIG40TR. – Beta ETF na indeks WIG20short to bardzo interesujący produkt, umożliwiający inwestorom stosowanie strategii typu short, czyli zarabianie na spadkach indeksu WIG20. Stanowi on dobre uzupełnienie notowanych na GPW pięciu ETF-ów typu long, które oferują możliwość zarabiania na wzrostach indeksów giełdowych – komentuje Piotr Borowski, członek zarządu GPW. Jak podaje GPW, indeks WIG20short kształtuje się symetrycznie do indeksu WIG20, tzn. przy spadku indeksu WIG20 o 10 pkt indeks WIG20short rośnie o 10 pkt. Z kolei nowy fundusz ma za zadanie odzwierciedlanie zmian WIG20short. Jak tłumaczy Robert Sochacki, członek zarządu Beta Securities Poland, Beta ETF WIG20short Portfelowy FIZ jest funduszem o charakterze bardziej tradingowym niż inwestycyjnym, którego rekomendowanym horyzontem inwestycyjnym jest jeden dzień. – Chcemy dostarczać rozwiązania inwestycyjne, wśród których każdy uczestnik rynku kapitałowego znajdzie rozwiązanie pasujące do jego poglądów na temat przewidywanego rozwoju sytuacji rynkowej, stąd kolejnym krokiem jest udostępnienie produktu opartego na indeksie WIG20short. Wkrótce zobaczymy kolejne fundusze Beta ETF – dodaje. Naturalnie jako następny we wspólnej ofercie AgioFunds TFI i Beta Securities Polska pojawi się fundusz odwzorowujący WIG20lev. W nieco dalszych planach są fundusze zarządzane pasywnie oparte na zagranicznych aktywach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.