Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kontynuujemy nasz cykl publikacji, w których TFI mają za zadanie wskazać fundusz, który ich zdaniem najlepiej wybrać na kilka najbliższych miesięcy. Podobnie jak w poprzednim roku dość solidną reprezentację i tym razem mają fundusze małych i średnich spółek, co akurat w 2019 r. było bardzo dobrym wyborem. W II połowie roku najlepszy z zestawienia okazał się jeden z mniejszych funduszy w swojej grupie, czyli BNP Paribas Małych i Średnich Spółek. W sześć miesięcy zarobił 7,6 proc. Tylko odrobinę słabszy okazał się fundusz szukający zysków w całkiem innym rynku, czyli Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące. Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się Esaliens Małych i Średnich Spółek i Quercus Stabilny, które przyniosły odpowiednio 5,4 i 5,3 proc. zysku. Co jednak najważniejsze, każdy z proponowanych na II połowę 2019 r. fundusz poprawił swoje notowania.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.