Kolejne TFI zaczęło częściej, niż jest to wymagane ustawą, publikować składy portfeli funduszy, ale wdrażanie w życie standardu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami z połowy 2016 r. idzie powoli.
Nawet co miesiąc
Mogłoby się wydawać, że w tak trudnych czasach, jakie mamy obecnie na rynku zarówno akcji, a ostatnio także obligacji, wiedza klientów na temat tego, co dokładnie mają portfele ich funduszy, studziłaby najbardziej rozgrzane głowy. Obecnie bowiem ostatnie raporty funduszy dużej części rynku pochodzą z połowy poprzedniego roku. Jak istotna jest to kwestia, mogliśmy przekonać się przy okazji sprawy GetBacku.
Przypomnijmy, że przeszło rok temu na comiesięczną publikację portfeli zdecydował się lider rynku, czyli PKO TFI. Podobnie czyni Copernicus Capital TFI, jednak ma ono dość skromne aktywa na rynku kapitałowym. Do tego co kwartał pełne składy portfeli publikują Amundi TFI, Allianz Polska TFI, Aviva Investors TFI, Generali Investments TFI i Templeton TFI.
Od początku roku na comiesięczne prezentowanie portfeli funduszy zdecydowało się Santander TFI. Oczywiście ta decyzja nie mogła mieć związku z załamaniem rynków w związku z koronawirusem. Przedstawiciele towarzystwa przyznają, że nie badali tego, jaki jest odzew zwiększenia częstotliwości publikacji portfeli wśród klientów czy dystrybutorów. TFI, które tradycyjnie prezentują szczegóły funduszy dwa razy do roku, raczej nie kwapią się do większej aktywności w tym zakresie, nawet po ostatnich wydarzeniach rynkowych.
– Obecnie nie zamierzamy publikować częściej składów portfeli. W naszej ocenie nie uspokoiłoby to klientów, gdyż niewielu z nich analizuje sprawozdania funduszy. Jeśli klient ma wystarczająco czasu na analizy rynku, czy właśnie sprawozdań, to wtedy często inwestuje bezpośrednio na giełdzie, a nie za pośrednictwem funduszy. Dodatkowo jako TFI na bieżąco analizujemy liczbę pobrań sprawozdań finansowych funduszy ze strony internetowej i jest ona marginalna w stosunku do liczby klientów – zauważa Jacek Janiuk, prezes zarządu Pekao TFI. – Jako branża widzimy cały czas potrzebę edukacji klientów w zakresie podstaw inwestowania. W mojej ocenie publikacja składów portfeli będzie użyteczna dla ograniczonej liczby klientów funduszy inwestycyjnych – twierdzi. – Odnoszę wrażenie, że przez publikację składów portfeli funduszy część uczestników rynku próbuje odbudować zaufanie klientów, które w ostatnim czasie zostało nadszarpnięte. Jako najstarsze TFI w Polsce wiemy, że to zaufanie buduje się latami, poprzez działanie zgodnie z przepisami prawa i właściwie opracowanymi i wdrożonymi procedurami – komentuje prezes Pekao TFI.