Akcje spółek technologicznych w tym roku tworzą czołówkę, jeśli chodzi o stopy zwrotu. Średni wynik w grupie funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych to 2,7 proc. (najlepsze mają jednak ponad 60 proc. zysku), z kolei akcji amerykańskich to blisko 14 proc. (w tej grupie wyniki są mniej rozbieżne).
Początek września jest jednak dość trudny dla S&P 500, który w kilka dni stracił około 200 pkt, czy Nasdaqa, który spadł o około 1 tys. pkt. Oba indeksy powróciły tym samym do poziomów z połowy sierpnia. Środa była już jednak spokojniejsza na Wall Street, a początek sesji czwartkowej również zapowiadał zwyżki.
Spośród obu wspomnianych grup funduszy najmocniejszy od początku roku jest Skarbiec Spółek Wzrostowych, który dotąd wypracował ponad 64 proc. zysku. Na przełomie sierpnia i września było to już jednak ponad 90 proc. zysku. Wynik za ostatni miesiąc jest wciąż dodatni i sięga 1,25 proc. (wycena na 8 września). Kolejny pod względem stopy zwrotu od początku stycznia jest AXA Selective Equity z wynikiem 26 proc. Ostatnie spadki nieco mniej zawahały notowaniami jednostek funduszu, którego wynik niemal od początku lipca oscyluje między 20 a 30 proc. Trzecie miejsce zajmuje Investor Akcji Spółek Wzrostowych z blisko 20-proc. zyskiem na koncie. W tym przypadku wartość jednostki cofnęła się do poziomu z przełomu lipca i sierpnia. Tuż za podium od początku roku znajduje się druga strategia Skarbca TFI, czyli Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek z wynikiem 15,5 proc. Notowania jednostki osunęły się nieco niżej niż pułap z połowy sierpnia.
Co ciekawe, ostatniej przeceny akcji w takim stopniu nie odczuli uczestnicy najsłabszych funduszy akcji rynków rozwiniętych, m.in. NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych, który notuje 14 proc. straty. PAAN