wskazany fundusz: Pekao Kompas
grupa: mieszane zagraniczne aktywnej alokacji
Subfundusz Pekao Kompas to relatywnie bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych funduszy akcji i dłużnych. Przyjęta polityka inwestycyjna, łącząca cechy funduszy dłużnych, absolute return i aktywnej alokacji, daje nam bardzo dużą elastyczność w budowie portfela. Subfundusz ma ograniczoną ekspozycję na ryzyko stopy procentowej, jednocześnie cały czas korzystając z najlepszych pomysłów inwestycyjnych całego zespołu Pekao TFI na rynkach akcji. Taka polityka przyniosła nam w 2019 r. bardzo dobre wyniki przy bardzo ograniczonej zmienności. W tym roku fundusz sprawnie przeszedł marcową zawieruchę na rynkach wywołaną pandemią, a tegoroczny wynik to 5,6 proc. Wyważona strategia, z dużym naciskiem na kontrolę ryzyka, bardzo dobrze pasuje do obecnej sytuacji nacechowanej dużą niepewnością co do rozwoju sytuacji gospodarczej i geopolitycznej.
Sebastian Buczek
prezes, Quercus TFI
wskazany fundusz: Quercus Gold
grupa: metali szlachetnych
Fundusz pozostaje niezmiennie jednym z naszych faworytów na najbliższe miesiące i cały rok 2021. Długoterminowy trend wzrostowy złota rozpoczął się w III kwartale 2018 r. przy poziomie 1200 USD za uncję. Trwa zatem zaledwie dwa lata i naszym zdaniem powinien być kontynuowany przez kolejne kilka lat. Złoto ma więc ciągle duży potencjał do wzrostu. Krótkoterminowo sytuacja jest również sprzyjająca. Po ustanowieniu na początku sierpnia nowego rekordu wszech czasów (co potwierdza tezę o długoterminowej hossie) na poziomie 2050–2100 USD cena kruszcu skorygowała się w ostatnich miesiącach do 1900 USD. Zakładamy, że walka z drugą falą koronawirusa nadal będzie skłaniać banki centralne do prowadzenia ultraluźnej polityki monetarnej, co powinno być korzystne dla złota i innych metali szlachetnych.
Paweł Sugalski
zarządzający, Rockbridge TFI
wskazany fundusz: Rockbridge Gier i Innowacji
grupa: akcji polskich uniwersalne
Najlepszą propozycją z naszej palety w najbliższych miesiącach powinien być flagowy fundusz Rockbridge Gier i Innowacji. W ostatnich tygodniach małe i średnie spółki z sektora producentów gier przeszły wyraźną korektę. Szczególnie głęboka przecena dotknęła reprezentantów alternatywnego rynku NewConnect. W kontekście obecnego rozwoju pandemii wydaje nam się to kompletnie nieuzasadnione. Oczekujemy, że tak jak to miało miejsce podczas pierwszej fali pandemii, firmy z branży gier będą naturalnym beneficjentem kolejnych miesięcy i na nich opieramy portfel funduszu.
Grzegorz Zatryb
członek zarządu, Skarbiec TFI
wskazany fundusz:
Skarbiec Nowej Generacji
grupa: akcji rynków rozwiniętych
Przy zerowych stopach procentowych i wychodzących z kryzysu gospodarkach akcje nadal są dobrym pomysłem, a pandemia to nie tylko ryzyko, ale także szansa. Tyle że nie dla wszystkich, więc kluczem do sukcesu jest selekcja, czyli nasza specjalność. Od początku listopada zaoferujemy Skarbiec Nowej Generacji, który opiera strategię na wyszukiwaniu spółek zdolnych w największym stopniu wykorzystać zachodzące globalnie zmiany społeczne, np. starzenie się społeczeństw czy przyspieszoną przez Covid zmianę sposobu, w jaki pracujemy.
Michał Staszak
zarządzający funduszami, TFI Allianz Polska
wskazany fundusz: Allianz Aktywnej Alokacji
grupa: mieszane polskie aktywnej alokacji
Ujemne realne stopy procentowe zachęcają do poszukiwania klas aktywów, które pozwalają na ochronę realnej wartości kapitału. Taką klasą aktywów są bez wątpienia akcje. Nawet w tak niepewnych czasach, jakich jesteśmy obecnie świadkami, można wskazać wiele spółek, których modele biznesowe pozwalają na poprawę wyników finansowych oraz wypłatę dywidend. Jednocześnie warto mieć możliwość reagowania i dostosowywania struktury portfela do szybko zmieniających się uwarunkowań rynkowych. Taką możliwość daje fundusz Allianz Aktywnej Alokacji. Jest to fundusz mieszany, który może inwestować w akcje spółek giełdowych od 0 do 80 proc. swoich aktywów netto. Na koniec września udział ten był bliski górnego limitu, z czego całość stanowiły akcje spółek notowanych na rynku głównym GPW.