Podjęcie ryzyka lepsze niż mierzenie się z inflacją

Rozwój sytuacji rynków to dziś spora niewiadoma, bo trudno oszacować przebieg pandemii. Doświadczenia z wiosny podpowiadają jednak, że aby liczyć na zysk, trzeba zaryzykować.

Publikacja: 26.10.2020 05:15

Podjęcie ryzyka lepsze niż mierzenie się z inflacją

 

Zdecydowana większość przepytanych przez nas ekspertów z TFI na najbliższe miesiące poleca fundusz, którego podstawę bądź istotną część stanowią akcje.

Po raz kolejny prezentujemy zestawienie funduszy polecanych przez TFI na najbliższe miesiące. Wybór nie jest prosty, gdyż każdy z zarządzających może wskazać tylko jeden – optymalny jego zdaniem – produkt. Poprzednio taka publikacja pojawiła się w pierwszej połowie lipca. Na rynku amerykańskim indeksy giełdowe pięły się wówczas w górę, natomiast krajowy rynek od pewnego czasu poruszał się raczej w trendzie bocznym. W ostatnich tygodniach z kolei obserwowaliśmy wybicie dołem WIG20, natomiast S&P 500 czy Nasdaq utrzymywały się przy historycznie wysokich poziomach, osiągniętych w tym roku. Wracając do lipcowego zestawienia, warto przypomnieć, że wtedy zabrakło reprezentanta funduszy dłużnych. Zarządzający proponowali fundusze mieszane, akcji bądź absolutnej stopy zwrotu. Dwóch postawiło jeszcze na fundusze metali szlachetnych. Teraz fundusz dłużny pojawia się w propozycji Aliora TFI. Pozostali radzą jednak bardziej zaryzykować, najczęściej w aktywa zagraniczne. Co istotne, aż pięciu przedstawicieli TFI, którzy pojawili się w obu zestawieniach, podtrzymało propozycje z lipca na kolejne miesiące.

Artur Włoch

członek zarządu, Alior TFI

wskazany fundusz:

Alior Obligacji

grupa: obligacji długoterminowych uniwersalne

W najbliższym czasie jesteśmy pozytywnie nastawieni do rynku obligacji skarbowych. W związku z tym uważamy, że subfundusz Alior Obligacji ma szansę wyróżnić się pozytywnym wynikiem. Głównym czynnikiem wspierającym rynek obligacji jest wzrost awersji do ryzyka spowodowany wzrostem zachorowań na Covid-19. Przekłada się to na wprowadzanie nowych restrykcji sanitarnych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby, co powoduje słabsze wykorzystanie potencjału gospodarki. Dodatkowo czynnik niepewności związany ze wzrostem zachorowań przekłada się na gorsze nastroje i zachowania konsumentów oraz firm. W związku z powyższym uważamy, że wzrost gospodarczy w IV kwartale będzie niższy od wcześniejszych oczekiwań. Przełoży się to również na niższą presję inflacji, co będzie wspierało rynek obligacji. Dodatkowym wsparciem dla wyników subfunduszu powinno być spodziewane zwycięstwo demokratów w listopadowych wyborach, które przełoży się na poprawę nastawienia do aktywów z rynków wschodzących, w tym również Polski.

SEBASTIAN LINSKI

zarządzający, AXA TFI

wskazany fundusz:

AXA Selective Equity

grupa: akcji globalnych rynków rozwiniętych

Polecamy AXA Selective Equity. Jest to skoncentrowany fundusz akcji, który dzięki swojej selektywnej i niebenchmarkowej strategii jest w stanie błyskawicznie reagować na zmienną sytuację rynkową i dostosowywać swój skład do otaczającej rzeczywistości. Taka strategia pozwoliła na szybkie zbudowanie portfela „Covid-proof", dynamiczne odrobienie strat po wiosennej fali pandemii i osiągnięcie nowych maksimów wyceny. Podobnego efektu można oczekiwać w przypadku dalszego rozprzestrzeniania się obecnej fali koronawirusa czy też wystąpienia innych tego typu zawirowań rynkowych w przyszłości.

PIOTR ZAGAŁA

zarządzający, BNP Paribas TFI

wskazany fundusz: BNP Paribas Małych i Średnich Spółek

grupa: akcji małych i średnich spółek

Niezmiennie polecamy fundusz akcji małych i średnich spółek. Wyceny małych firm są wciąż bardzo niskie. W dodatku część z tych, które w pewnym okresie były bardzo popularne (np. Grodno, XTB, Delko), po solidnej korekcie znów powróciła do niskich wycen. Można więc powiedzieć, że ponownie nie tylko wybrane małe spółki są tanie, lecz całe ich grono. Oczywiście część z nich, mimo spadku notowań, przestała być atrakcyjna. Przedłużający się okres pandemii (druga fala w Europie) spowodował, że niektóre spółki doznały poważnego pogorszenia sytuacji finansowej. Trudno powiedzieć, czy takie firmy jak Rainbow czy Wielton zdołają jeszcze kiedyś wrócić do okresu świetności, jednak najbardziej prawdopodobny zwycięzca wyborów prezydenckich w USA (z obozu demokratów) dobrze wróży przyszłym trendom na rynkach rozwijających się. Może powróci moda na spółki wartościowe, a co za tym idzie, prawdziwa hossa małych firm w Polsce. Nie do końca taki scenariusz byłby dogodny dla wycen coraz ważniejszej w Polsce gałęzi producentów gier. Jednak w tym przypadku wierzymy, że spółki bronić się będą indywidualnie. Śledząc listy życzeń dotyczące nadchodzących gier, można stwierdzić jednoznacznie, że Polska staje się coraz bardziej istotnym punktem na światowej mapie przemysłu gamingowego. Czyżby fantazja, przedsiębiorczość i dobre wykształcenie polskich koderów okazały się idealną mieszanką?

PIOTR Rojda

zarządzający, Caspar TFI

wskazany fundusz: Caspar Globalny

grupa: akcji globalnych rynków rozwiniętych

Fundusz około 30 proc. aktywów inwestuje w spółki ochrony zdrowia. W naszej ocenie rewolucja genetyczna może zmienić paradygmat diagnozowania i leczenia wielu chorób. Postępy w sekwencjonowaniu, bioinformatyce oraz lepsze zrozumienie układu immunologicznego umożliwią rozwój uniwersalnych testów do wczesnego wykrywania nowotworów i innych chorób oraz pozwolą na opracowanie nowych terapii komórkowych i genetycznych.

Adam Woźny

zarządzający, Generali Investments TFI

wskazany fundusz: Generali Globalnych Akcji Wzrostu

grupa: akcji globalnych rynków rozwiniętych

Przed rokiem 2020 z zainteresowaniem obserwowaliśmy spółki uczestniczące w zjawiskach megatrendów, które konsekwentnie zmieniały otaczającą nas rzeczywistość. W dobie pandemii szybko się okazało, że to właśnie z ich usług i produktów korzystamy na masową skalę i dzięki nim sprawnie funkcjonujemy w nowej, niełatwej rzeczywistości. Te spółki dobrze radzą sobie teraz na światowych parkietach. Czy po ustaniu pandemii to się zmieni? Raczej nie, bo wiemy już, że możemy funkcjonować równie efektywnie, ale w nowy sposób. To potwierdza, że megatrendy naprawdę realnie wpływają na naszą codzienność i warto o nich pamiętać przy naszych inwestycjach.

Jacek Babiński

wiceprezes, Pekao TFI

wskazany fundusz: Pekao Kompas

grupa: mieszane zagraniczne aktywnej alokacji

Subfundusz Pekao Kompas to relatywnie bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych funduszy akcji i dłużnych. Przyjęta polityka inwestycyjna, łącząca cechy funduszy dłużnych, absolute return i aktywnej alokacji, daje nam bardzo dużą elastyczność w budowie portfela. Subfundusz ma ograniczoną ekspozycję na ryzyko stopy procentowej, jednocześnie cały czas korzystając z najlepszych pomysłów inwestycyjnych całego zespołu Pekao TFI na rynkach akcji. Taka polityka przyniosła nam w 2019 r. bardzo dobre wyniki przy bardzo ograniczonej zmienności. W tym roku fundusz sprawnie przeszedł marcową zawieruchę na rynkach wywołaną pandemią, a tegoroczny wynik to 5,6 proc. Wyważona strategia, z dużym naciskiem na kontrolę ryzyka, bardzo dobrze pasuje do obecnej sytuacji nacechowanej dużą niepewnością co do rozwoju sytuacji gospodarczej i geopolitycznej.

Sebastian Buczek

prezes, Quercus TFI

wskazany fundusz: Quercus Gold

grupa: metali szlachetnych

Fundusz pozostaje niezmiennie jednym z naszych faworytów na najbliższe miesiące i cały rok 2021. Długoterminowy trend wzrostowy złota rozpoczął się w III kwartale 2018 r. przy poziomie 1200 USD za uncję. Trwa zatem zaledwie dwa lata i naszym zdaniem powinien być kontynuowany przez kolejne kilka lat. Złoto ma więc ciągle duży potencjał do wzrostu. Krótkoterminowo sytuacja jest również sprzyjająca. Po ustanowieniu na początku sierpnia nowego rekordu wszech czasów (co potwierdza tezę o długoterminowej hossie) na poziomie 2050–2100 USD cena kruszcu skorygowała się w ostatnich miesiącach do 1900 USD. Zakładamy, że walka z drugą falą koronawirusa nadal będzie skłaniać banki centralne do prowadzenia ultraluźnej polityki monetarnej, co powinno być korzystne dla złota i innych metali szlachetnych.

Paweł Sugalski

zarządzający, Rockbridge TFI

wskazany fundusz: Rockbridge Gier i Innowacji

grupa: akcji polskich uniwersalne

Najlepszą propozycją z naszej palety w najbliższych miesiącach powinien być flagowy fundusz Rockbridge Gier i Innowacji. W ostatnich tygodniach małe i średnie spółki z sektora producentów gier przeszły wyraźną korektę. Szczególnie głęboka przecena dotknęła reprezentantów alternatywnego rynku NewConnect. W kontekście obecnego rozwoju pandemii wydaje nam się to kompletnie nieuzasadnione. Oczekujemy, że tak jak to miało miejsce podczas pierwszej fali pandemii, firmy z branży gier będą naturalnym beneficjentem kolejnych miesięcy i na nich opieramy portfel funduszu.

Grzegorz Zatryb

członek zarządu, Skarbiec TFI

wskazany fundusz:

Skarbiec Nowej Generacji

grupa: akcji rynków rozwiniętych

Przy zerowych stopach procentowych i wychodzących z kryzysu gospodarkach akcje nadal są dobrym pomysłem, a pandemia to nie tylko ryzyko, ale także szansa. Tyle że nie dla wszystkich, więc kluczem do sukcesu jest selekcja, czyli nasza specjalność. Od początku listopada zaoferujemy Skarbiec Nowej Generacji, który opiera strategię na wyszukiwaniu spółek zdolnych w największym stopniu wykorzystać zachodzące globalnie zmiany społeczne, np. starzenie się społeczeństw czy przyspieszoną przez Covid zmianę sposobu, w jaki pracujemy.

Michał Staszak

zarządzający funduszami, TFI Allianz Polska

wskazany fundusz: Allianz Aktywnej Alokacji

grupa: mieszane polskie aktywnej alokacji

Ujemne realne stopy procentowe zachęcają do poszukiwania klas aktywów, które pozwalają na ochronę realnej wartości kapitału. Taką klasą aktywów są bez wątpienia akcje. Nawet w tak niepewnych czasach, jakich jesteśmy obecnie świadkami, można wskazać wiele spółek, których modele biznesowe pozwalają na poprawę wyników finansowych oraz wypłatę dywidend. Jednocześnie warto mieć możliwość reagowania i dostosowywania struktury portfela do szybko zmieniających się uwarunkowań rynkowych. Taką możliwość daje fundusz Allianz Aktywnej Alokacji. Jest to fundusz mieszany, który może inwestować w akcje spółek giełdowych od 0 do 80 proc. swoich aktywów netto. Na koniec września udział ten był bliski górnego limitu, z czego całość stanowiły akcje spółek notowanych na rynku głównym GPW.

Fundusze inwestycyjne
Już bez szału popytu na fundusze dłużne
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Fundusze inwestycyjne
Mieszane perspektywy przed złotem
Fundusze inwestycyjne
USA pozostaną w hossie. W Polsce lepiej postawić na fundusz skarbowy
Fundusze inwestycyjne
Jesienią krajowe fundusze obligacji poderwały się do lotu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Fundusze inwestycyjne
Jakub Głowacki, zarządzający Acer FIZ: Europa na krawędzi kryzysu
Fundusze inwestycyjne
Sektor TFI i klienci nie będą skłonni do większego ryzyka